| TheNinthKoopa a întrebat:

Pentru cei care au auzit sau chiar au experimantat "Paralizia in timpul somnului", cea in care se face ca te trezesti din vis in aceeasi camera in care ai adormit dar nu te poti misca si apoi te trezesti direct in realitate si in acelasi loc, sunt curioasa... De vreme ce te trezesti chiar direct in realitate, asta inseamna ca in timp ce visai ca erai paralizat/a, tu de fapt in realitate aveai ochii deschisi si de aia cand te-ai trezit de-a bilenea ai vazut imediat realitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Nu cred ca ai dormit cu ochii inchisi. Depinde si de ce visezi, daca ai un cosmar.nu te mai poti misca nici in vis, iar daca te trezesti usor si nu brusc e posibil sa ramai la fel, nemiscata...paralizata.
Trebuie sa te calmezi si sa te misti. Fa asta spunandu-ti in minte: "ridica-te.ridica-te.ridica-te" si uita-te la o parte a corpului tau si incearca sa o "domini" am paralizat in vis, iar cand m-am trezit nu stiam daca sunt treaz sau nu, uneori fugeam prin casa sa vad daca toti sunt bine, uneori tipam cand ma trezeam pentru ca in vis nu puteam sa vorbesc si nici sa ma misc.

2 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Mhm, nu chiar.
De fapt, nu se poate spune că visai. Am păţit-o şi eu o dată, nu pot explica prea bine. Pur şi simplu, eşti conştient că nu te poţi mişca sau ridica, iar ochii nu poţi să-i ţii deschişi foarte tare.
It's awkward.