| Ianna33 a întrebat:

Azi mi s-a intamplat ceva ciudat, pentru a treia oara cred. Am venit de la scoala, m-am pus sa dorm vreo 2 ore(am pus ceasul sa sune). M-am trezit, am auzit ceasul l-am oprit si am zis sa mai dorm putin. M-am trezit pentru a doua oara si de data asta nu puteam sa deschid ochii, nu puteam sa ma misc, eram constienta...Am adormit din nou si m-am trezit dupa 2 ore. Vi s-a intamplat vreodata? E ceva asemanator cu "paralizia somnului", dar mult mai moderat. Totusi, e ciudat worried

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Mi s-a intamplat de multe ori sa fiu treaza dar imobila.Imi auzeam pe dinauntru respiratia imi simteam corpul dar nu simteam miscare in el, corpul nu m-i se mai supunea. M-i se parea ca m-i sa infiltrat plumb in tesuturi.Eram treaza, dar nu ma puteam mişcastraight faceStiu cum e sa simti asta, sa stai în pat, perfect conştienta şi îţi dai seama că se întâmplă lucruri ciudate, că nu este decât un vis, dar nu îţi poţi reveni.Simţi o apăsare în somn de parcă cineva ar sta aşezat pe pieptul tău, însă nu îl poţi vedea.Nu este scenariul unui nou film de groază, ci descrierea standard a experimentării unei adevărate stări medicale:paralizia în somn.Este un fenomen ciudat care pare să se manifeste, cel puţin o dată, la jumătate din populaţia globului. Oamenii tind să creadă că aceste manifestări nu sunt decât etape diferite ale somnului "împachetate într-un singur vis".
"Subiecţii devin conştienţi de tot ce îi înconjoară, dar sunt incapabili să se mişte. Aparent, ei sunt încă adormiţi, însă, de fapt, se luptă să scape de stresul mental şi, în acest scop, se agită sau chiar ajung să se roage". Nu-i nimic anormal nu se moare din asta dar se mai intampla inevitabil...Nu te speria t pup:*

14 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta e din cauza oboselii, am patit si eu de multe ori acest lucru.

| ViVi a răspuns:

Asa am patit si eu happy

| viatadecacatt a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat, dar oricum eu ma trezesc foaarte greu in special dimineata.de miscat ma misc ca n-am incotro ma zdruncina mama din toate partilerolling on the floor

| deejayra a răspuns:

Mie mi se intampla asta in fiecare dimineata cand ma gandesc ca trebuie sa ma scol si sa ma duc la scoala

| Kidu a răspuns:

Oboseala.La un moment dat corpul tau cedeaza de la oboseala, stres, etc.
Si eu ma trezesc foarte greu dimineata, iar mama are obiceiu' sa-mi aduca iepurele pe langa mine in pat sa ma linga pe fata.hee hee

| andreig a răspuns:

Eu patesc de cateva zile sa imi pun alarma, si sa nu o aud niciodata si ma trezesc singur dupa fix o ora dupa ce am pus`o! Mereu este la fel si cand fac seara un test sa vad daca chiar suna, intr-adevar suna laughing)

| laura_7620 a răspuns:

Stii ce s-a intamplat? A fost o dedublare.si eu am patit asta de doua ori.Defapt sufletul este putin mai sus de corp si cand esti atipit aproape sa adormi si te trezeste ceva bruscte blochezi,cel putin asa imi imaginez eu[de fapt am simtit].Si de asta nu te poti misca...dar mintea, adica tu, esti constient.

| Ianna33 explică:

Mda...la mine e mai moderat, in sensul ca intr-adevar nu pot sa ma misc si sa deschid ochii, dar adorm imediat. Dureaza cateva secunde in care imi dau seama ce se intampla, dar sunt linistita, nu ma agit si adorm instantaneu! Ciudat...

| Ianna33 explică:

Da, rugaciunea te adorme imediat, am observat astawinking Si mie mi se intampla sa nu pot sa dorm de multe ori cand mai am cate o "revelatie'' big grin( in general dupa ora 23 ma apuca laughing ). Faza e ca vine un moment cand imi zic : "pana aici!'' si ca sa adorm trebuie sa repet de mai multe ori rugaciunea si adorm. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ai patit asta?
Doamne credeam ca mor. mi s-a intamplat numai o data. a uitam pe history. ceva cu blesteme... nu puteam deschide ochii si nici nu puteam sa ma misc. m-am simtit oribil. dupa 10 secunde am adormit.big grin apoi totu a revenit la normal.
Oare dc s intampla asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant, erai obosita. Care-i ciudatenia?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai.
terminati cu dimineata cu nu stiu ce.
nu e de la oboseala ca eu ar trebui sa patesc asta mereu.
ca ma culc la 2 si ma scol l 6. si nu dorm dupamiaza(asta am facasapt asta, de obicei mai dorm dupamiaza]
Eu cand am patit eram super relaxata. simti ca nu te poti misca
ca ai paralizat
nu e vorba de trezit greu sa sa nu ai chef si sa adormi. chestia asta chiar e serioasa
si e super nahspa. credeam ca mor cand am vaz ca nu'mi pot deschide ochii.
auzeam tv-ul si nu puteam face nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu, cred ca e de la oboseala deoarece mi s-a intamplat cand incercam sa adorm pe la 3 noaptea, atipeam si ma trezeam dar ma fortam sa deschid ochii... uneori chiar imi ziceam rugaciuneawinking

| t4k3r a răspuns:

Chiar azi de dimineata mi s-a intamplat...credeam ca sunt pe moarte jur big grin stiu ca suna stupid dar asa credeam, este o senzatie tare neplacuta...nu simteam ca respir, nu ma puteam misca dar in schimb simteam ca am gura deschisa si auzeam frigiderul. Asteptam sa vad macar vreo luminita ceva, aveam in gand "gata am pus`o nu e nici Rai nici Iad raman in bezna I don't want to see"hee hee eu rad acum dar chiar ma panicasem