| Hohenheim a întrebat:

Am un fel de "vis" ciudat care imediat dupa ce adorm e ca si cum deschid ochii, vad tot in jurul meu,
dar nu ma pot mista, ca si cum corpul meu e paralizat si incep sa ma panichez.

Nu inteleg daca e vis sau daca corpul meu e adormit si eu tin ochii deschisi si nu ma pot misca.

Mi s-a intamplat de mai multe ori, tin minte ca prima oara tot asa, adormisem si parca am deschis ochii si vedeam
o parte din perete si tavanul, ca si cum dormeam cu capul in "sus" si parca
auzeam un caine indreptanduse spre patul meu dupa care parca a iesit o "fata" din perete si m-am trezit brusc.
Chestia ciudata e ca atunci cand m-am trezit venise o vecina cu cainele in vizita la noi.

Si inca ceva, de fiecare data parca aud un "zgomot", dar nu cu urechile, cu creierul sau nu stiu,
e ca un fel de "bazait" sau ceva de genul.

Cred ca acum un an l-am avut prima oara si de atunci l-am avut de putine ori. De 6-7 ori cred.

Oricum m-am gandit ca poate a fost un vis normal prima data si dupa cand adorm ma gandesc la el si ma tem sa nu-l visez din nou
si de aia chiar il visez din nou.

Intrebarea este, A mai avut cineva acest gen de "vis"?
Voi ce credeti ca e, doar un vis?

3 răspunsuri:
| Biggiesan a răspuns:

Am impresia ca treaba asta nasoala se cheama teroare nocturna! Cauta asa pe google!

| Hohenheim explică (pentru Biggiesan):

Am citit ceva despre teroare nocturna si da, cand ma trezesc sunt inspaimantat dar nu transpir si sunt total constient ca a fost un vis si reusesc sa ma calmez.
De obicei nu-mi aduc aminte ce am visat si da posibil sa fie un tip de teroare nocturna. Dar nu tip, nu transpir si reusesc sa ma calmez singur, adica sunt constient.
Oricum, apreciez raspunsul tau.

| Sckeezoh a răspuns:

Același lucru am pățit și eu (paralizie în timpul somnului). Se întâmplă când o persoana traversează două stadii de trezire și somn, când creierul se trezește din starea de REM (rapid eye movement - mișcare rapidă a ochilor), dar corpul ramane în continuare nemișcat. În timpul acestor tranziții, s-ar putea să nu poți să te miști sau să vorbești timp de câteva secunde sau minute, poți să simți o senzație de sufocare sau de presiune. Unele persoane simt chiar niște prezențe stranii în jurul lor, văd si aud lucruri ireale, avand halucinații.

Am pățit asta de 2 - 3 ori, ultima dată fiind chiar astăzi. Prima oară m-am speriat incredibil de tare deoarece aveam ochii deschiși și reușeam să văd lucrurile din cameră dar nu reușeam să vorbesc, să ma mișc, iar după câteva secunde auzeam un țiuit din ce în ce mai tare care era efectiv dureros (simțeam că o să-mi explodeze timpanul ). Am crezut că mor! După câteva minute am reușit să-mi mișc mâna, piciorul și într-un final am reușit să mă ridic din pat.
Dacă suferi de paralizie ocazională a somnului, poți să înveți să o controlezi.În primul rând, alungă orice spaimă și orice idee care te duce cu gândul la "demoni" sau "răpiri extraterestre". Fă tot ce poți pentru a scăpa de tot stresul, în special înainte să mergi la culcare. Încearca poziții noi de dormit, în caz că cea obișnuită este pe spate.