| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au suferit de tulburari de depersonalizare (sper sa fie macar unul care sa vada asta): in cat timp v-a trecut? Ati urmat vreun tratament sau cum ati scapat de ea? Eu am aceasta tulburare de aproximativ o saptamana (am traversat o perioada foarte grea) si mi-e foarte frica... vreau sa redevin eu. Cum fac asta? Un tratament dat de un psihiatru va functiona 100% pentru ca ma tem ca n-o sa mai traiesc niciodata ca inainte...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

Din contra, tratamentul de la psihiatru te va ajuta sa ai viata ta normala de dinainte de aceste tulburari psihice. De asemenea, si consilierea psihologica este recomandata.

| anonim_4396 explică (pentru alex15ccc):

Ai trecut prin asta? Sigur tratamentul psihiatric da rezultate? ma simt foarte descurajata si am nevoie sa stiu ca asta functioneaza, ca ma poate "aduce" inapoi si ca n-o sa raman in starea asta tot timpul

| alex15ccc a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am trecut prin ce treci tu, insa am avut in vara o depresie ingrozitoare si psihiatrul mi-a dat niste antidepresive si inca ceva, imi era mai bine, in sens ca tot mai aveam cateva episoade depresive, dar ma putem da jos din pat si nu mai aveam ganduri negre.

pe mine m-a ajutat mult iesitul din casa si socializare cu prietenii/familia sau colegii, deoarece ajunsesem sa fiu izolat in casa. La fel si sportul ajuta psihicul, eu m-am apucat de alergat pe banda si tras de fiare.

| alex15ccc a răspuns:

Apropo, s-ar putea ca un medicament sa nu mearga pentru tine si sa trebuiasca sa-l schimbi, deci nu te descuraja daca nu merge din prima.
Sanatate!