| TheBoyTheCool24 a întrebat:

De ce traiesc mereu in trecut si nu ma mai pot concentra? Mereu am senzatia ca traiesc intr-un vis, in trecut undeva si nu ma pot trezi deloc.Nu ma pot concentra foarte mult, mereu imi fuge gandul la trecut fie la ganduri bune sau rele, evenimente care m-au marcat.Nu mai gasesc placerea in nimic, simt ca lucrez fara efect in tot.La inceput am crezut ca pot suferi de o tulburare de depersonalizare dar tind sa cred ca nu e ceea ce as putea avea. Sunt cu totul la pamant, de scoala nici nu mai pot vorbi. Am inceput semestrul asta foarte rau cu note de 3 si 4..practic 2 sporturi ( Calisthenics si Karate ) si nu ma mai pot concentra in timpul antrenamentelor, le fac pana la final dar nu sunt prezent acolo. Nu prea le simt psihic, mereu ma gandesc la faptul ca totul trece repede si am inceput sa nu mai simt lucrurile..nu mai gasesc placerea nici in sport.Pe langa astea, sunt foarte pasionat de IT si in special de programare, dar nu pot sa stau concentrat nici aici, pentru ca stau 2-3 min pe o problema, nu o rezolv, ies din camera si revin si dupa fac la fel, e foarte ciudat!
La inceput am crezut ca pot suferi de o tulburare de depersonalizare dar tind sa cred ca nu e asta.
Ce sa fac..nu vreau raspunsuri de genul " Du-te la psiholog / psihiatru" pentru ca am fost si n-am rezolvat nimic. Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac, tot ce vreau e sa ma bucur de tot ce am si tot ce fac si sa traiesc in prezent, sa nu imi mai pese atat de mult de trecut. Vreo solutie? Multumesc Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TotulSAUnik a răspuns:

Salut, iti recomand cartea ''Puterea prezentului'' https://www.youtube.com/watch?v=GzdSRuK5sDU

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce n a i b a te plangi ca o baba?
Solutie: traieste-ti viata!

| Donsavas a răspuns:

Consulta din nou psihiatrul! Este o tulburare psihică. Doar acesta te poate ajuta sa te recuperezi in stadiul tau.

| Ineys a răspuns:

Fa-ti o gagica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti lipseste disciplina