| Rose_2860 a întrebat:

Pentru cei care mi ai spus sa tai coltul eu(la unghia incarnata), nu pot pentru ca am o carne crescuta peste unghie si ma doare daca o ating si banuiesc ca, coltul e sub acea carne...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa poti sa scobesti acolo dupa coltul de unghie. Ai facut deasupra o tumora benigna (necanceroasa) numita botriomicom sau hemangiom capilar ulcerat. Sub aceasta tumora, infectia progreseaza incet-incet catre osul falangei. Daca o sa incerci sa umbli acolo cu foarfecuta, o sa imprastii infectia si s-ar putea sa te alegi cu o septicemie si sa ajungi la spital (am vazut o tanara de 29 de ani care a murit in urma unei chestii din astea). Daca lasi infectia sa progreseze, va ataca osul si, cand vei ajunge la spital, vei avea deja osteomielita si va trebui sa ti se amputeze o bucata din deget (in liceu, un coleg de-al meu a patit chestia asta. Fiind la tara la bunici in vacanta a neglijat sa mearga la medic, a ajuns la spital doar cand a inceput sa faca febra si din pacate s-a ales cu o bucata din deget amputata).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi urgent la medic si nu mai sta pe ganduri, o sa iti faca anestezie si o sa te opereze, nu vei simti nimic.

| cretzufinish a răspuns:

Raspunsul puteai sa-l dai in aceeasi sub postarea aceluia care ti-a zis, sau in privat, site-ul e pentru intrebari nu pentru insirarea gandurilor.winking

| cami_5314 a răspuns:

Asculta te rog sfatul Brigaelei si mergi la medic!

| Ea12345 a răspuns:

Decat sa ridici pielea aceea si sa cauti unghia, lucru foarte dureros, mai bine mergi la medicul din localitatea ta.Iti poate face o mica anestezie locala si taia cu grija coltul acela.
Succes!kiss

Răspuns utilizator avertizat
| iuliaoprea a răspuns:

Du-te la medic. Intre timp crema de galbenele si tinctura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista chirurgie plastica sau reparatorie! De ce te tot plangi pe site, in loc sa mergi la un medic specialist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutia e sa mergi la pedichiura si te face pe viu, sa nu mergi la medic ca numa bani vrea de la tine oh go on si te si distruge. am fost de n ori la medic si m`a operat si tot acolo am ajuns de unde am pornitwinking mergi la pedichiura te face pe viu suporti durerea daca tu chiar vrei sa scapiwinking

| vvyoo a răspuns:

Am avut exact aceeasi problema ma ambele unghii mari de la picioare. tute la doctor si o sa te opereze, dar pentru binele tau du-te cat mai curand si spune-i sa te opereze. Nu te speria de operatie, pentru ca iti va face cate doua anestezii la fiecare deget, care nu dor, doar simti ca si cum s-ar umfla unghia. O sa iti faie carnea crescuta deasupra coltului, in care se afla in realitate puroi si infectie, si iti va taia coltul si va coase pielea. Apoi nu veai avea probleme, nu te va durea nimic. Inainte de operatie cam 1 sapamana -2 iti va da un tratament care sa stopeze scurgerile de infectie si sa dezinfecteze locul, apoi te opereaza. Daca nu este ceva la fel de grav cum a fost la mine, iti va da un tratamen si carnea de deasupra se va retrage si o sa te duci sa-ti taie coltul, mai iei cateva tratamente dupa si totul e ok. Iti urez foarte mult succes!