| anonim_4396 a întrebat:

Pentru dureri de rinichi sunt remedi? ce remedi pot folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rvr a răspuns:

Si eu am cu rinichi si pentru dureri si curatirea caile urinale foloseste coji de cirese fa ceai din ele in totdeuna ma lasa happy inceara si imi spui apoi fundita : )? e chiar de ajutor

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ceaiurile diuretice de coada calului, de codite de cirese, de matase de porumb. Uite un link:
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

| Cineva! a răspuns:

Durerile de rinichi pot fi calmate daca vei consuma o serie de ceaiuri din plante medicinale, daca iti vei face un regim alimentar echilibrat, si forte important e sa consumi multe lichide si sa te feresti de alimentele sarate.

Ceaiurile din plante constituie principalul remediu atunci cand vrei sa scapi de durerile nu foarte mari de rinichi. Durerile acute necesita si o medicatie corespunzatoare, recomandata dupa un consult amanuntit facut de un medic specialist.

Ceaiul de matasea porumbului este unul extrem de eficient impotriva durerilor de rinichi. Se prepara o infuzie din 30 g la o cana de apa, si se bea pe parcursul unei zile. Un alt ceai calmant foarte bun este cel din matase de porumb. Se prepara un decoct din 4 lingurite la 2 l de apa si se bea in locul apei pe parcursul unei zile.

Durerile cele mai cumplite de rinichi sunt atunci cand aveti nisip sau pietre. Pentru a le elimina e nevoie de tratament si multe ceaiuri. Cele mai bune sunt ceaiurile din radacina de maces, din seminte de morcovi, din brusture sau de mesteacan

Ceaiul din brusture se prepara din frunze uscate 3 linguri la 3 cani de apa clocotita, se lasa la infuzat si se bea cate o cana inainte de mesele principala.

Ceaiul de mesteacan se bea intr-o concentratie mai mare, avand rolul de a dizolva pietrele. Gustul poate fi neplacut insa este un ceai foarte bun care se bea dimineata inainte de masa.

Ceaiul din seminte de morcovi se bea in portii mici de 5-6 ori pe zi. Se prepara o infuzie din 3 lingurite la 600 ml apa si se consuma inainte de mese.

Pe langa aceste ceaiuri adopta un regim alimentar care sa excluda sarea, bauturile alcoolice, bauturile acidulate, grasimile, prajelile. Bea multe ceaiuri si apa plata, consuma multa limonada, indulcita doar cu miere de albine.

| Bianca206 a răspuns:

Du-te la doctor !

| danco a răspuns:

Fuguta la doctor si la cartea de gramatica!

| ihaterain a răspuns:

Mergi imediat la un doctor! numai sta pe ganduri!
numai el este persoana in stare sa iti dea un sfat potrivit!winking

| max_4494 a răspuns:

Ceai de cozi de cirese sau de matase de porumb.

| salangwayongseo a răspuns:

Renostim, sa te infasori cu un brau si sa incerci sa nu umbli cu mijlocul dezgolit.

| AncaSiAtat. a răspuns:

In primul rand...sunt