| alexinno11 a întrebat:

Pentru pneumonie se face vreun tratament injectabil? daca da ce tratament

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ana75 a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi la medic, sa faci o radiografie toracica.De unde stii ca ai pneumonie? Se poate face tratament injectabil cu cefalosporine de generatia a treia (Cefort)dar numai la indicatiamedicului.multa sanatate

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce pneumonie. Pentru unele da, pentru altele nu, in functie de recomandarea medicului. In general, daca este nevoie de tratament injectabil, se fac antibiotice.

Abh
| Abh a răspuns:

Pneumonia este o boala serioasa, tratamentul il indica medicul, nu utilizatorii TPU. O pneumonie tratata dupa ureche poate fi cauza de deces.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu neaparat

| bobby_7474 a răspuns:

Mai de mult in Ro.se facea penicilina injectabila(care era f dureroasa),se facea injectabil pentru ca procesul de vindecare era mai rapid,si pentru protectia stomacului, iar acum penicilina se afla si sub forma de tablete si nu este neaparata nevoie la pneumonie sa iei injectii, multa sanatate

| Bogdan_Luta_1980 a răspuns:

Cefort,injectabil...doare al naiba, inca le mai fac, numai ca acum am flexura...tongue