| rotariurazvan a întrebat:

Pentru un adolescent(18 ani):ce valoare ar trebui sa aiba pulsul(batai/minut) pentru a se incadra in valorea/valorile normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pulsul se ia obligatoriu dupa 20 de minute de repaus si are valori optime intre 60 si 80, fiind acceptabile valori intre 50 si 100 de batai pe minut. Valorile dupa efort pot ajunge si la 140.

| kitykity a răspuns:

Sa fie intre 70-90 de batai pe minut, dar daca este putin sub 70 nu-i nimic.