| MyNameisEduard a întrebat:

Pierzi ceva dacă mori fără să te fi îmbătat vreodată? Sau fără să bei băuturi alcoolice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Fara sa te imbeti pana nu mai stii de tine, pierzi mahmureli, dureri de cap, regretele si rusinea de a doua zi, dimineti in care vezi politie pe strada si nu esti sigur daca ai omorat sau nu pe cineva, sau in care ai sunat toata agenda si nu stii ce dracu le-ai zis si cu cine te-ai certat sau cu cine ai impartasit excese de sinceritate, pierzi si rusinea dupa ce te refuza o fata ca esti beat turta si vorbesti numai prostii, pierzi momente interesante de contemplare in fata oglinzii dupa ce dai si ficatul afara din tine cand vomiti si te intrebi cine e nebunul din oglinda si cum ai ajuns in halul ala sau pierzi batai prin baruri si certuri inutile cu toti idiotii, pierzi atacurile de panica si posibilele infarcturi, cam asta, nu mare lucru. Poate pierzi si cateva vizite la dentist care nu ar fi fost necesare daca erai un om cu capul pe umeri.
Am uitat sa mentionez: pierzi dureri de oase, intepaturi, senzatia ca mori, oboseala, iritabilitate, depresie, certuri, nervi.
Ce castigi daca nu faci excese cu alcoolul?
Ei bine, castigi neuronii pe care i-ai fi pierdut daca erai consumator inrait, castigi oameni, relatii sanatoase cu cei din jur, castigi increderea si aprecierea celorlalti, castigi bani, castigi sanatate, castigi rezistenta fizica, castigi memoria care s-ar deteriora in timp daca ai fi baut mult si des, castigi niste stari mult mai valoroase decat iti pot oferi 100000 de litrii de alcool, si ma refer la a starea de a fi prezent, lucid, constient si in control asupra vietii tale.
Cand te imbeti, pierzi luxul de a avea control asupra a ceea ce gandesti, ce simti si cum te porti.
Unii isi pierd chiar viata, deci, comparativ, daca nu te imbeti niciodata, e usor de sesizat ca ai de castigat ceva ani de viata.
Fara sa bei bauturi alcoolice intr-un mediu social, cu limite impuse si fara excese, pierzi ceva, dar nu mare lucru, pierzi momentele de euforie pe care e destul de greu sa le inlocuiesti, dar nu e imposibil sa le ai cand esti treaz, totusi e greu, mai ales daca toti prietenii tai beau, este cam greu sa fii ala treaz.
Dar iti zic, de pe acum ca e o panta foarte alunecoasa si foarte putini reusesc sa mentina un echilibru cand e vorba de alcool, e important sa fii sincer cu tine si daca devine o problema, sa renunti la substanta asta cu totul, ideal ar fi sa nu devina niciodata o problema sau sa previi inainte de a deveni o problema pentru tine, dar ti-am zis ca lucrul asta e destul de greu de realizat, pentru ca odata ce dai de gustul alcoolului, deja ai o problema.
Daca vrei sa bei, chiar si sa te imbeti, e decizia ta, nimeni nu o sa te opreasca, eu unul nu iti recomand dar nici nu iti zic ce sa faci, doar ca e bine sa fii informat si sa cunosti riscurile la care te poti expune cu substanta asta, atat de periculoasa si usor de abuzat.
Daca te intereseaza mai multe despre subiect, iti recomand cateva filme bune:
"One more round"(2020), "Flight"(2012) si "The Lost Weekend"(1945)

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mahmureala de după.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca bei, in timp vei murii, depinde cît bei.

| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta chiar nu-ti poate raspudne nimeni, fiindca nu s-a intors nici un mort de pe lumea cealalta fie el alcoolic ori non-alcoolic.
In orice caz, alcoolul, fumatul si drogurile sunt optiuni si alegeri personale, care nu reprezinta nimic pentru cei care nu le aleg, dar pentru un drogat, alcoolic sau fumator inrait, reprezinta totul.

| Catrice a răspuns:

Da,viatahee hee

| Frank51 a răspuns:

Orice fel de bautură sau substanță te destinde, deci pierzi niște experiențe specifice lor.

| OldSoul a răspuns:

Cine stie... Poate pierzi oportunitatea de a spune adevarul la betie... Si odata cu asta si alte oportunitati laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Foarte bune intrebarile. Daca iti plac, bei. Daca nu, nu.

| mentholinks a răspuns:

Partide de sex prelungit in stare de ebrietate.

| Brizbriz a răspuns:

Aham... sa te imbeti, nu, dar, din cand in cand sa bei o bere/visinata/lichior sa te ametesti putin si sa te simti bine

se numeste ca ori esti IMBECIL IPOCRIT de musulman, care, cica nu au voie sa isi schimbe "stabilitatea" mintii, cu alcool, dar pe de alta parte beau cafea si fumeaza narghilea in draci, care fac exact asta, schimba "stabilitatea" mintii

sau nu ti-ai trait viata...

| Nirvanaaa a răspuns:

Chiar nu pierzi nimic.

| anonimuIl a răspuns:

Nu pierzi nimic.

| SingleForOne a răspuns:

Ai sanse mai mari sa traiesti mai mult si mai fericit daca nu consumi bauturi alcoolice sau "fara alcool" (fiind scris astfel), asta daca ai si o dieta buna (mancare + sport + somn + activitate fizica/munca + meditatie sau rugaciune + relatiile pe care le ai, si alte fericiri care rezulta din acestea).

Cand iti spune cineva ca "pierzi multe in viata daca nu ai experiente, daca nu vrei sa gusti o gura de ceva, etc" sau sa zica ca "nu mai esti prieten sau om bun cu aceia pentru ca nu dai de baut sau de mancare (pizza si altele)", lasa-i sa vorbească, de fapt ei pierd din bani si din viață (zilele si anii de trait in fericire la bătrânețe).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pierzi nimic, câștigi sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața oricum nu are nici un sens și dacă te distrezi și dacă nu tot o sa mori,dar este important totuși să te simți relativ sau cat îți permite viața sa te simți cat de cat bine,sa nu mori cu regrete că nu ai făcut unele lucruri. Daca ai impresia că o sa mori ( anxietate ) vei fi surprins sa vezi că nu se va întâmpla așa ceva,că anxietatea îți pune multe piedici și îți delimitează propriile acțiuni în a te simți cat mai liber și ok!
Unii care au depresii își doresc enorm sa mor și nu li se întâmplă acest fapt sa scape de chin,așa și cu anxietatea degeaba te sperii și vaiti că o sa mori că nu se va petrece prea curând așa ceva,cauzele vor fi necunoscute la fel și data mortii,dar te asigur că vei trai mult și bine și vei avea timp sa faci multe lucruri pe care ți le dorești și crezi că te-ar putea face fericit,trebuie sa fi răbdător și să lupți cu stoicism, lucrurile tale din viața ta se vor schimba cum nici nu îți vei imagina, viața este foarte imprevizibila, când crezi că ai ajuns sa o descoperi intervine un fenomen ce te baga complet in ceata și ajungi la ideea că este doar debutul cunoașterii esenței vieții tale, a vieții în sine.

| Jessica1235 a răspuns:

Nu pierzi nimic

| Larianiel a răspuns:

Nu pierzi nimic, dar poți să încerci. Nu e cine știe ce, numai să ai grijă la senzația de după. Pe asta nu ți-o pot descrie. Bleah!