| Anonymunon a întrebat:

Pisica a vomitat si a ramas cu o respiratie rapida ce po sa ii fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ia alta.

| stlucian a răspuns:

Pisica este un animal care vomita foarte usor, chiar si atunci cand este perfect sanatoasa - motivul pentru care se intampla acest lucru este faptul ca pisica elimina astfel ghemele de par acumulate in stomac, pe care nu le poate elimina pe alta cale.
Pentru a reduce frecventa cu care pisica isi curata stomacul de firele de par inghitite se recomanda ca ingrijirea blanii acesteia sa faca parte si din programul detinatorului pisicii - la rasele cu par scurt este suficient ca parul sa fie periat o data la 3-4 zile cu o perie cu dinti scurti si desi sau cu manusa speciala care se gaseste in comert. Pentru pisicile cu blana lunga insa, ingrijirea parului trebuie sa se faca mai frecvent (chiar zilnic), in primul rand pentru a descurca blana si a impiedica formarea de "gheme" si "incalcituri" si in al doilea rand pentru a elimina firele de par moarte.

Blana pisicii trebuie periata cu o frecventa mai mare in perioadele de naparlire, cand cantitatea de par mort este mai mare si, prin urmare, posibilitatea ca pisica sa inghita cantitati semnificative de par pe care sa le vomite ulterior este de fapt o certitudine.

Stai linistit/a o sa-si revina thumbs up

Este bine sa punem la dispozitia pisicii un bol cu iarba, mai ales in perioadele "critice" ale naparlirii (primavara si toamna), pentru ca iarba ajuta pisica sa elimine ghemele de par mai usor. Datorita tendintei pisicii de a manca iarba in acest scop, este bine sa avem grija la plantele de apartament in primul rand pentru ca unele dintre ele sunt otravitoare (de exemplu muscata, azaleea, dracena, limba soacrei, narcisa, crinul, filodendronul), in al doilea rand pentru ca o pisica "ambitioasa" le poate distruge.

| Anonymunon explică (pentru stlucian):

Am duso la veterinat stare ei s-a agravat este foarte ametit si nu se putea deplasa era inconstient.

| stlucian a răspuns (pentru Anonymunon):

Da-i lapte fortat(pe gat) sa nu fie otravitsad

| Anonymunon explică (pentru stlucian):

Da din pacate este otravit si ii scade temperatura

| stlucian a răspuns (pentru Anonymunon):

Si eu am un motan maidanez gasit in parc acum 4 ani dar am cerut numarul de telefon al doctorului veterinar dupa prima vizita la cabinet, pentru orice evantualitate.Doar un medic poate sa te ajute. Sper sa scape sanatos

| Anonymunon explică (pentru stlucian):

Din pacate nu a avut nicio sansa.

| stlucian a răspuns (pentru Anonymunon):

Imi pare foarte rau sad

| FreeOzy a răspuns:

Si pisici mele i s-a intamplat asta, las-o in pace o ora doua si o sa-si revina.
In ziua aia las-o in pace nu te juca cu ea, si nu-i mai da sa manance pana maine si nici apa ca sa nu mia vomite.
In caz ca respira asa cam pana pe la 12 du-te cu ea la un doctor, poate fi ceva grav

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Duo la un veterinar, asta ai putea să faci.