| eu_7147 a întrebat:

Pisica mea are un an, nu mai mananca nu se mai joaca, efectiv zace...nu stiu ce sa fac. mi-e frica sa nu pateasca ceva, stiti cumva ce ar putea sa aiba? care sunt bolile ce apar pisicilor mai tinere? sa mentionez ca aseara facea un zgomot din gat, ca si cum tusea dar nu are simptome de raceala.am mai avut o pisica racita si se manifesta altfel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| tiriboxi a răspuns:

Buna, poti sa o ajuti pe pisica in problema ei cu gel de aloe vera pentru mai multe detalii contact; tiriboxi@gmail.com

| AddaXD a răspuns:

Buna!
Eu ti-as recomanda sa mergi la veterinar cu pisica ta. Veterinarul este cel mai in masura sa te ajute.
Pa, pa!

| Nolkyz a răspuns:

Ma gandesc ca ar putea fi in calduri, sau ceva de genul, dar mai bine te duci la veterinat cu ea.

| DiiDii_3743 a răspuns:

Daca spui ca zace ...vezi sa nu aiba vreo capusa ceva
si nu ignora chestia cu capusa ca am avut un catelus care tot asa zacea si cand ne'am uitat pe el avea o capusa iar dupa ce am dat'o jos era exact ca inainte.cred ca cel mai bine insa e sa mergi cu pisicuta la doctorul veterinar... sper sa nu fie nimic grav si sa se faca bine

| Dope a răspuns:

Eu iti recomand sa o duci la medic, nu ai nimic de pierdut, ba din contra. Sau fa-i o deparazitare (interna, externa). Cum spune @DiiDii_3743 poate are vreo capusa sau paraziti.
Sper ca te-am ajutat!
Bye-Bye

| mnbvcxzzxcvnbm a răspuns:

De obicei pisicutele zac daca au mancat ceva foarte greu la stomac:smantana grasa,lapte cu multa grasime, etc sau mai este posibilitatea ca pisicuta sa fie muscata de o capusa. Daca este maidaneza sau daca de obicei zaboveste pe afara atunci cu siguranta a luat o capusa sau un puric. Daca este slaba si fara vlaga este de la puric si daca este cat de cat normala si totusi ea tot zace atunci e de la capusa. Si pisica mea de obicei mai stranuta, ragaie, tuseste dar se mai intampla sa incearca sa scoata un muc din nasuc. Am observat de nenumarate ori ca pisicile incearca sa scoata un muc care este intepenit in nasuc daca e asa atunci poti sa iei mucul din nasuc cu mare grija fara sa o ranesti. Ai grija sa ii dai pisicutei mancare de calitate chiar daca este scumpa ajuta foarte mult pisicuta (de exemplu: whiskas, purina one, etc) pentru ca sunt pline in proteine si vitamine pentru pisicute. Daca ii dai resturi de la masa ar trebui sa nu ii mai dai pentru ca nu ii pica tocmai bine la stomacel. Daca vomita sau scuipa sange trebuie sa mergi la un doctor veterinar care cu siguranta iti va spune ce sa iei pentru pisicuta, sa ii faci vaccinuri si consultatii si sa intrebi ce alte boli mai poate sa ia pisicuta. Nu este grav daca nu mananca poti mereu sa incerci mancarea de "bebelusi,, adica paine moale cu laptic si proteina din carne la blender pana devine un suculet si cu pipeta sau biberonul poti sa ii dai sa manance happy. Sper ca sfaturile mele te au ajutat!

| eu_7147 explică:

Multumesc pentru raspunsuri:*.s-a facut bine acum se pare ca a mancat ceva ce nu i-a facut bine. evit sa imi duc animalele la veterninar caci am avut o pisica mai de mult care era racita am fost cu ea la veterinar si a luat o boala de acolo si a murit.sad.e cu dus si intors si cu veterinarul astalaughing)