| Anonim6282 a întrebat:

Plâng fără motiv și sunt trista. Care credeti ca ar putea fi cauzele? M-am gândit că sunt depresivă... credeti ca pot lua de la farmacie antidepresive fără prescripția medicului? Nu as vrea sa merg la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Poate că ți s-au acumulat mai multe în timp și simți nevoia să te descarci și de aceea nu găsești un motiv anume. Dar dacă tu simți că este ceva mai serios, desigur trebuie să consulți un medic, în nici un caz să nu iei pastile fără un consult pentru că te pot afecta destul de grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai prea mult timp la dispozitie si plangi de plictiseala?
Pune mana si tine-te ocupata, facand lectii, invatand, curatand dulapurile, frecand podelele, orice numai sa nu mai ai timp de stat si plans.

| Violleta2022 a răspuns:

Imaturitate!
Din lipsa de atentie, copii mici incep sa planga, ca sa primeasca atentie.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu incerca sa iti pui singura un diagnostic si sa iei pastile de capul tau. Cred ca poti rezolva vorbim cu cineva. Daca nu vrei sa mergi, poti discuta cu un psiholog online.

| Apokales a răspuns:

Ar putea fi depresie, cred, nu stiu cum se manifesta fetele si de ce plang seara. Nu-i bine sa iei antidepresive fara prescriptia medicului si nici sa le lasi fara ca el sa-ti spuna pentru ca creeaza dependenta si tulburari grave.

| JicaContra a răspuns:

Antidepresive slabe, naturiste, da, poti lua fara prescriptie, dar daca ai o forma destul de dura, atunci sunt frectie la picior de lemn

altfel, NUMAI cu reteta de la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antidepresivele medicamente puternice sunt date doar pe prescriere medicală, dar puteți folosi antidepresivele naturiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se da antidepresive fără rețetă, mergi mai bine la un psiholog cât nu e în stadiu grav

| Adrian5575 a răspuns:

Antidepresivele te vor ajuta numai pe moment, nu iti rezolva si problemele. Afla ce te deranjeaza si rezolva problema cat mai repede. Numai tu poti face asta. Succes!

| aimullah123 a răspuns:

La ce medic nu vrei sa mergi? La psihiatru banuiesc.
Si de ce nu ai vrea?
Antidepresivele nu pot fi eliberate fara prescrtiptie medicala. Este important ca medicul sa stabileasca daca este nevoie sau nu de tratament medicamentos pentru ca antidepresivele sunt prescrise doar daca depresia este cel putin majora. In cazul unei depresii usoare nu este cazul sa urmezi tratament medicamentos. Mai mult decat atat, nu toate antidepresivele ti se potrivesc tie. Trebuie sa discuti cu medicul pentru a-ti recomanda unul de care ai tu nevoie (in cazul in care ai nevoie).
Si cel mai important este sa urmezi tratamentul dupa o schema stabilita de psihiatru (Atentie! pentru afectiunile psihice este recomandat ca doar psihiatrul sa prescrie medicamente, chiar daca poate face asta si medicul de familie), pentru ca daca iei antidepresive mai mult decat trebuie ai imbulinat-o.
Spre exemplu daca iei prea mult timp sau o doza prea mare de Cipralex(substanta activa escitalopram, un antidepresiv din categoria Inhibitori selectivi ai recaptarii de serotonina, adica impiedica neutralizarea serotoninei) ai putea chiar sa mori.
Cand renunti la antidepresive tot dupa o schema trebuie sa faci asta. Nu poti renunta brusc.
Daca urmezi tratamentul asa cum

Dar astept sa imi raspunzi (daca vrei) de ce nu ai vrea sa mergi la medic psihiatru.

| Anonim6282 explică (pentru aimullah123):

Buna. Am mers la farmacie i-am spus cum ma simt si mi-a zis ca e din cauza stresului. Mi-a dat niste pastile.

| aimullah123 a răspuns (pentru Anonim6282):

Ce pastile?
Banuiesc ca ti-a dat ceva din plante.

Răspuns utilizator avertizat
| Stropdeploaie a răspuns:

Hei! Fruntea sus! Cum adica plangi fara un motiv? Trebuie sa existe un motiv catusi de mic! Nu Te inchide in tine! Fii sociabila distreaza te! Fa-ti prieteni noi! Nici decum nu te indopa cu medicamente! N ai nevoie de asa ceva! Incearca sa vorbesti cu cineva. Un frate o sora. un prieten o prietena! Largeste ti orizontul de viata. Incearca sa faci lucruri noi! chiar si o fapta buna!

| Anonim6282 explică (pentru Stropdeploaie):

Mersi mult. Chiar iti voi urma sfatul.

| Dana1999 a răspuns:

La medic mergi pentru asa ceva

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Oprește-te din a folosi Facebook / restul de rețele sociale pe care le utilizezi și apucă-te să faci sport 5 zile / săptămână. Pe mine m-a ajutat să trec peste.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

1. M-as indoi ca faci asta din depresie, personele depresive prefera sa tina totul inauntru, si nu prea plang, au noroc cand le vine o sesiune de ai de plans foarte foarte bine. Mai mult ca sigur este ceva tulburare psihica, dar ninic ce nu se poate rezolva, poate ptsd? Anxietate? Ni stiu, trebuie sa fii evaluata!
2. Medicamente de genul nu se dau fara prescriptie, si oricum, multe medicamente care ar trebui sa trateze depresia, provoaca sevraj la terminarea tratamentului.
Eu am luat prozac aproximativ 3 luni, ar fi trebuit sa le iau timp de 6 luni, dar mi se prea ca nu au niciun efect, si primele cateva saptamani am avut privirea incetosata din cauza medicamentelor, deci nu e ok. Ar fi bine daca ai pute vorbi despre chestiile care te framanta cu un psihiatru, mai mult ca sigur iti va prescrie medicamente, pentru ca plansul continuu poate sta in drumul treburilor tale.
Iti doresc tot binele din lume, totul va fi ok. Te pup!

| Anonim6282 explică (pentru Lovelypeaches100):

Iti multumesc.Am fost la farmacie astăzi si mi-a dat niste pastile. Mi-a spus că e din cauza stresului.

| Raluca591 a răspuns:

Incearca sa fii fericita, iar daca nu, mergi la un psiholog

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru Raluca591):

Comentariul secolului "incearca sa fii fericita"

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

Vai, plang fara motiv, sunt o p! zda trista fara viata. Nu ai ce face si ptc mai e si "la moda" sa fii depresiv. Momentul oportun sa ceri atentie