| Medicinallx3 a întrebat:

Vară-mea e bolnavă. O doare burta, îi e rău şi are diaree. Ce i-aş putea cumpăra de la farmacie, fără prescripţia medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Saprosan. Dar daca e ceva mai serios, are nevoie de antibiotic, asa ca mai bine se duce la medic (altfel risca complicatii)

| fabiola a răspuns:

No-spa si ceai de menta!

| Raniia a răspuns:

In primul rand trebuie regim alimentar,fara grasimi, fara dulciuri, sa bea multe lichide, neindulcite si neacidulate, ceai de menta si de afine.Alimentele permise sunt:orez, cartofi fierti, morcovi, banane carne de pui la gratar. Poate sa ia furazolidon 25 mg de 2 ori pe zi, dar este f. important sa mearga la medic daca diareea este insotita de dureri abdominale puternice, este febrila, si daca dureaza mai mult de 3 zile.

| Cosmin86 a răspuns:

Imodium