| κλάους a întrebat:

Plssss raspundetiiii... Cum pot sa imi dau seama daca coloana mea e stramba? PLsss...ma doare spatele tare si nu stiu ce sa fac. Simt ca nu sunt dreptlaughingSi multe altele. Dar cum potalfa daca coloana mea este stramba? Thx

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O radiografie a ei spune dacă este dreaptă sau nu!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Cere de la medicul de familie trimitere la un ortoped, acesta iti va face o radiografie de coloana si va masura gradul de curbura al coloanei. Daca ai modificari de coloana, va trebui sa faci fizioterapie si gimnastica medicala, o lunga perioada de timp. Sanatate!

| Belciu a răspuns:

Un medic poate sa recomande un set de exercitii. Oricum, e bun setul de exercitii Pilates pentru indreptarea coloanei.

| CristinaCriss001 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti explic laughing Adica, te apleci in fata si rogi un prieten sau un parinte sa vada daca e dreapta, uitandu-se pe spatele tau cand ea se va vedea. Cand eram eu in generala aveam o diriga super draguta de sport care daca vedea ca alergam intr-un fel sau ca ne doare spatele ne facea asa sa vada daca aveam coloana stramba.

| CuloareaFericirii a răspuns:

Intreaba un medic