| xD a întrebat:

Poarta cineva de aici lentile de contact pentru vedere?
Te deranjaza cu ceva? Sunt scumpe? Lentilele de contact pot corecta vederea in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kriss_1197 a răspuns:

Da. eu port de un an si jumatate.prima oara pe 6 perechi la care am primit "cadou" 4 solutii am dat 3 mil jumatate, iar acum tot pe 6 perechi dar de la alta firma am dat 210 lei. daca ai miopie nu se poate corecta decat prin operatie. chiar a fost acum cateva zile invitat un doctor intr-o emisiune si asta a spus. bine sunt mai multe tipuri de operatie. si sa iti rasp si la prima intrebarehee hee... daca respecti regulile nu or sa te deranjeze. nu le purta at cand esti obosit(a), in caz ca esti fata. este bine sa le pui inainte sa te machiezi si sa le dai jos inainte sa te demachiezi. solutia trebuie schimbata in fiecare seara. trebuie sa ai grija sa nu le pui invers. aa era sa uit. pe mine ma deranjeaza at cand bate vantul si at cand au o scama pe ele (depinde de prosopul cu care ma sterg pe maini inainte sa mi le pun.doarece este foarte important sa fii curat(a) pe maini). nu ai voie sa le porti mai mult de 12 ore pe zi. cu toate ca se intampla sa mai depasesc durata. iar in restul timpului port ochelari(in casa adica). o pereche de lentile o port maxim 2 luni... acum tu decizi happy

3 răspunsuri:
| dyddyyyx18 a răspuns:

Da, eu am lentile de contact. Sunt destul de scumpe. Cam 100 ron pe luna, lentilele + solutia de curatare + niste picaturi + suport de lentile. Nu stiu daca pot corecta vederea in timp; dar sper ca o corecteaza. Ar trebuii sa le scoti in fiecare seara, si sa le pui intr-o solutie speciala. Si cand le pui si le dai jos, sa fii curata pe maini, ca poti face infectii. Si, da daca le ti mai mult de 2 zile fara sa le dai jos, te pot deranja, si poti avea momente cand iti lacrimeaza ochii. happy

| 1992 a răspuns:

Te costa in jur de 100 ron pe luna, lentilele, solutia de curatare, niste picaturi, suport de lentile, nu sunt deranjante si repara vedereatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lentilele de contact NU corecteaza vederea! Eu port lentile de contact de doi ani, dioptria nu mi-a crescut deloc.De la inceput port lentile moi de la BRAUSCH&LOMB.Se pot purta zi si noapte pana la 30 de zile, ocazional noaptea sau pana la 60 de zile doar ziua.Eu le port ocazional si noaptea, cand sunt plecat de acasa in concedii, excursii...Nu le-am purtat niciodata 30 de zile non-stop. Daca le port si peste noapte trebuie sa-mi pun 1, 2 picaturi renu inainte sa ma culc si dupa ce ma scol altfel mi se usuca ochii si nu mai vad. Ti-as recomanda sa porti lentile de contact de la firma Brauch&Lomb deoarece sunt un pic mai scumpe dar calitatea isi spune cuvantul. Ochii sunt foarte importanti, nu-ti pune orice lentila pe ei!