| Kerli a întrebat:

Poarta cineva lentile de contact pentru vedere? cum e? daca ati putea sa-mi povestiti mai multe despre aceasta experienta

1 răspuns:
| StanAnaMaria a răspuns:

Pai intai trebuie sa te duci la un control la un medic oftalmolog acolo el iti va preciza ce tip de lentile ai nevoie si ce dioptrie ai la ochii.Eu port lentile de contact de vedere si sincer n-am nici o treaba doar ca sunt cativa pasi de urmat ca sa le poti purta.
1.Innainte de a le pune in ochii trebuie sa te speli foarte bine pe maini cu un sapun care sa nu contina uleiuri si sa te clatesti foarte bine pentru ca daca nu te clatesti foarte bine te va ustura ochii.
2.Trebuie sa le porti putin cate putin astazi o ora maine 2 ore poimane 3 ore si pe urma poti ridica miza pentru ca ochiul sa nu respinga lentila si sa faci o alergie la lentile de contact pentru ca pe urma nu ai sa mai poti purta niciodata(iti va explica doctorul mai multe).
3.Seara ti le dai jos din ochi repetand aceias procedura cu spalatu mainilor si clatitul si vei avea un recipient in care le vei aseza cu grija lentila ochiului drept in recipientul care scrie R(de la right in engleza) iar lentila ochiului stang in recipientul care scrie L(de la left in engleza) si vei adauga solutia speciala.
Intre acesti primi pasi ai grija ca in spre sfarsitul zilei iti vei simtii ochii ingreunatii, uscatii si obositi, adaugi 2-3 picaturi din solutia speciala pentru lentile de contact in ochii si totul e ok pe urma! Sper ca ti-am putu fii de folos!