| Secretkkk a întrebat:

Poate fi asa, eu fiind grasuta, m-am pus pe dieta am slabit o perioada( 8kg-5 saptamini), iar acum tin aceiash dieta, adica nici nu am facut intrerupere, dar nu mai am de 2 saptamini rezultate de loc? De la ce este asa? Cind voi avea iar rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vei avea rezultate când vei învăța să mănânci, ceea ce faci tu este bine!
În completare ai nevoie și de multă mișcare fizică pentru arderea caloriilor.
calorii.oneden.com
Succes!
Pa, pa.

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca organismul tau s-a obisnuit cu dieta.

| raluk27 a răspuns:

E vorba de o perioada de stagnare, normala, in cazul oricarei diete. Poate dura cam 1-2 saptamani. Organismul îşi doreste o pauză, pentru a se putea obişnui cu numărul mai mic de calorii pe care îl primeşte, fie numărul de calorii consumate este egal cu cele primite în regim sau ele sunt prea puţine. Atunci, organismul se sesizează şi informaţia percepută de el este că are de-a face cu o „perioadă de foamete", astfel că îşi domoleşte metabolismul pentru a-şi conserva energia. Asta nu inseamna ca dieta ta nu functioneaza. Continua si altimentaie sanatoasa si cu sport si au sa vezi ca dupa o perioada organismul "se deblocheaza".