| Secretkkk a întrebat:

Salut, sunt la dieta fac exercitii, am slabit o perioada adica cam vreo 2 luni am slabit 8 kg, dar de la un timp nu mai am nici un rezultat, cu toata ca nu s-a schimbat nimic nici dieta nici exercitiile, chiar am inceput sa merg mai mult pe joc, dar am renuntat sa mai beau apa inainte de masa, nu mai am rezultate de loc, de vreo 2-3 saptamini? De ce? Oare din vina apei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ironicnαme a răspuns:

Bună!
Trebuie să ai grijă la alimentaţia de zi cu zi. Dacă ai văzut rezultate bune în 2 luni, 8 kg este foarte bine, însă tot trebuie să îţi agravezi într-un fel regimul. Apa nu are nici o legătură cu regimul, din contră, apa este tocmai bună pentru calorii.
Un sfat mai inteligent, totuşi: Atunci când simţi că nu mai sunt rezultate vizibile, nici pe cântar, nici pe corp, bea multă apă. Dacă se întâmplă să te scapi, să guşti din ceva dulce, trebuie să bei 1 litru de apă. Astfel, stomacul tău nu mai are loc şi de caloriile acumulate, ci doar de apă.
Baftă!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Organismul se obisnuieste cu efortul, e un proces natural. Devine mai eficient, consuma mai putina energie. Daca vrei sa slabesti mai mult va trebui sa avansezi dieta. Sfatul meu e sa faci niste exercitii mai complexe, nu sa te infometezi. Si variaza-le, nu face in fiecare zi acelasi lucru. Mergi azi la alergare, maine la inot, poimaine pe bicicleta, intelegi ideea. Mersul pe jos e sanatos dar nu se considera efort.

| Azµre a răspuns (pentru Abh):

Cel mai bun rezultat îl are o dietă mixtă, deoarece organismul s-a obișnuit și se obișnuiește cu aceeași dietă.
Același lucru și cu mișcare cum spui tu, bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să mergi pe o alimentaţie mai săracă caloric.
Şi multă mişcare.
Te pup!

| letni a răspuns:

Probabil s-a obisnuit corpul cu dieta si cu exercitiile... iti recomand sa le schimbi putin sa incerci sa-ti schimbi rutina sau sa alergi intre 1-3 km de 2ori pe saptamana pe langa exercitii si dieta.