| Girly97 a întrebat:

Vouă vi se pare normal ca la -3 dioptrii la ambii ochi să fiu privită de părinți și de medicul oftalmolog actual drept o persoană care are vederea comparabilă cu o persoană care suferă de glaucom în stadiu avansat de vreme ce pot distinge culorile ca majoritatea oamenilor și cu ajutorul ochelarilor vederea mea ar trebui să fie cât mai "normală" posibil?!
Dacă vedeam atât de rău probabil nu aș fi putut să scriu această postare și aș fi fost nevoită să angajez însoțitor...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dioptriile cu "-" si glaucomul sunt doua afectiuni diferite.
Daca ai doar dioptriile "-" diagnosticate, acestia se vor reduce cu timpul, dar se pot corecta si cu laser (dupa "maturizarea" ochilor, dupa varsta de 25-30 ani).
Din pacate, glaucomul este o boala care inca nu are tratament, doar pentru "franarea" evolutiei. Daca ti s-a diagnosticat "glaucom", atunci trebuie verificat diagnosticul la o clinica oftalmologica bine dotata cu aparatura necesara!
Este indicat sa nu folosesti mult telefonul, fiindca iti poate accelera distrugerea vederii! De asemenea, fa cat mai multa gimnastica de vedere (eu fac permanent), chiar fara ochelarii pusi. Sunt simple, dar ajuta mult.

| blackann a răspuns:

Angajeaza-ti un insotitor oricum. psihic. ca esti varza