| bookworm872 a întrebat:

Poate voi sunteti mai in tema cu astea. Din cauza unor probleme (bila-ficat) am tinut regim si am slabit (din pacate a trebuit sa intrerup si sportul ceva vreme). Treptat a trebuit sa reintroduc alimentele. M-am ingrasat. Problema e ca a aparut si celulita (multa, mai ales piciaoare, fund). Eu fac ciclism (amator), dar de celulita tot nu reusesc sa scap. Poate ma puteti voi ajuta cu niste sfaturi. Chiar si exercitii care au dat rezultate, masaj, regim (la regim voi selecta eu alimentele care mi se potrivesc din alea pe care mi le spuneti). Cine a incercat sau a avut probleme cu celulita si a reusit sa scape cat de cat poate vrea sa imi spuna ce si cum a facut. Eu am 1, 61 si 53 kg. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kissingeras a răspuns:

La 1, 61 si 53 kg, nu esti gras(a), dar ma rog. O dieta pe care am urmato si chiar am a dat roade.Pe siteul: slabsaugras, gasesti multe diete, si toate sunt bune, pentru ca sunt facute de dr. Oz.
Cat despre exercitii, iti recomand trei care chiar te vor ajuta:
1. Pozitionata pe podea, in genunchi, si in maini, ridicati fiecare picior de cate 50 ori, catre tavan.
2.Pe spate, cu genunchii ridicati si lipiti, ridica-ti bazinul(nu abdominale!)
3.Lafel,pe spate, ridicati trunchil cca. 45 grade, si stai 40 secunde, iar dupa revii siti ridici cca.25 grade picioarele.
La mancare nu am ce sa-ti spun, doar mnu te indopa, mananca des si putin, si dupa ora 20 si inainte de 8, nu manca nimic.
Cand te trezesti, bea un pahar de apa calda, si SEPARAT sucul de la o jumatate de lamaie.Peste 2 ore jumate mai gusta ceva.Iar tot ce mananci sa mananci, sa manaci cu masura, nu conteaza ce.O data la 3 zile du-te la alergat jumatate de ora, dupa care faci dus.
Celulita trebuie tratata cu creme de la FARMACII NATURISTE, nu Avon, Oriflame etc. Sper ca te-am ajutat, dar am si eu o problema.Astai priml cont pe TPU, si vreau o funda.Esti amabil?

| bookworm872 explică (pentru kissingeras):

Mai tu ai citit atent ce am scris? Eu inca fac ciclism (a trebuit sa il las vreo 2 ani pana mi-a descoperit cauza bolii). Nu mai dau acelasi randament - asta e si normal, dar tu ma trimiti sa alerg o data la 3 zile pa cand eu fac asta zilnic?! Pe langa alergatul ala (care intra in incalzire) mai pedalez si cel putin 50km cu 40 la ora (stiu ca viteza nu e mare). Nu am cum sa rezist cu apa plata si lamaie in canditiile in care antrenamentele mele incep de la 7jumate dimineata. Plus ca eu nu mai am 15 ani ci am cu MULT, MULT PESTE! Iti dai seama ca practicand sport de mic copil stiu ce inseamna disciplina si nu mananc pana sta vantul in loc, cu atat mai mult cu cat am probleme cu bila si ficatul (trebuie sa mananc f putin si des). FUNDA ITI DAU PT PONTUL CU EXERCITIILE ALEA (asa mai difersific) SI PT SITE (am gasit retete care imi fac si mie bine).

2 răspunsuri:
| Addush a răspuns:

Eu iti recomand sport si o cura cu oua de prepelita care o sa te ajute sa retii vitaminele de care ai tu nevoie.