| BoOoMbOnik a întrebat:

Ce diete ati tinut cu care ati slabit mult si nu v-ati ingrasat la loc?

22 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu am tinut diete, dietele sunt stupide. Am scazut de la 102 la 85 cu sport + alimentatie corespunzatoare

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

N-am ținut niciodată o... dietă. Slăbesc pentru că nu-mi fac timp să mănânc. Ciugulesc câte ceva doar pe fugă.

| strengaritzza a răspuns:

Daca vrei sa nu te ingrasi la loc, mananca regulat, mananca putin si des. Dupa 19 nu mai manca nimic si seara inainte de culcare, bea un ceai antioxidant de ghimbir, anghinare s-au ceai verde. Te va ajuta sa arzi grasimile mai repede.

| Iunona a răspuns:

Dieta disociata. Mananci 3 zile numai lactate, 3zile numai legume, 3zile numai fructe. Slabesti vazand cu ochi...si daca dupa ai un regim care sa te mentina la silueta dorita nu mai depui( adica daca nu faci excese alimentare).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

3 zile doar fructe? ai idee cat de nesanatoasa e o asemenea tampenie?

| Iunona a răspuns (pentru Cosmin86):

E o dieta cu care am slabit mult si nu am avut probleme de sanatate. Exista si varianta: o zi numai lactate o zi numai legume s.a.m.d pentru cine vrea mai usor. Nu toate fructele contin aciditate asa ca nu iti deranjezi stomacu. (gandeste-te la avocado, banane, pepene). In plus dieta asta nu se tine mai mult de 1-2 sapt pe an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

Oare de ce crezi ca nu se tine mai mult de 1-2 sapt pe an? De sanatoase ce e.

O dieta corespunzatoare se tine toata viata, si eu am slabit mult cu o asemenea dieta, pe care o pot tine usor toata viata, pentru ca este un stil de viata.

| Iunona a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine dar intrebarea era legata de numarul de kg slabite nu de cat este de sanatoasa. Normal ca nu poti tine o viata dieta disociata. Nu as putea tine o dieta toata viata dupa cum spui tu. Mai bine dau 10 ture de teren decat sa imi pun restrictii mereu. Una e o dieta de cateva sapt-maxim o luna si alta o viata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

O dieta de cateva sapt maxim o luna e o tampenie, multi oameni s-au distrus cu asa ceva. O dieta adevarata o poti tine cel putin 1 an.

Depinde ce "restrictii", trisez si eu periodic si mananc destul de mult. Doar ca mananc mancare neprocesata ( peste, piept de pui, piept de curcan, brocoli, branza, oua, salata, lapte, iaurt, cascaval, etc. ).

O dieta adevarata o poti tine toata viata, pentru ca implica sa mananci mult, VARIAT, des si de toate. Doar ca eviti porcariile si mananci ce trebuie in anumite parti ale zilei (spre ex. grasimile le mananci in prima parte a zilei - da, grasimi, intr-o dieta adevarata consumi si grasimi, ai nevoie - iar carbohidrati complecsi si proteine cu abs lenta in a doua parte ), etc.

P.S. : caloriile arse in 10 ture de teren le pui inapoi cu o ciocolata sau cu o masa la mac happy

| Iunona a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ar fi dupa cum spui tu legat de sport... Nimeni nu l-ar mai practica. Am facut inot de performanta 3 ani si nu am pus pe mine un gram oricat mancam. In fine, nu ma mai contrazic cu tine. Fiecare doarme cum isi asterne. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

E vorba de metabolism, nu ai pus pentru ca ai metabolism rapid. Eu stiu pe cineva care poate alerga 25 de km fara pauza, are medalii la atletism, dar din cauza metabolismului se ingrasa rapid daca nu e atent cum mananca happy

Si repet, o dieta de cateva saptamani nu as tine niciodata si nici nu recomand nimanui asta, decat daca nu-i pasa de propria persoana

| Camelisa a răspuns:

Dimineata cad te trezeste bea o cana de apa pe stomacul gol (apa plata, cea minerala face celulita happy )si mananca de 5 ori pe zi foarte putin, incearca sa iti faci programul cand mananci asa fel incat ultima masa sa fie la ora 18, maxim ora 19.Mananca putin si des, asta este singura chestie.
Multa bafta!

| ILied a răspuns:

Pai ar fi una testata de chinezi, care a mers si la mine, personal :)
Deci mananci 3 zile legume sau mancaruri cu legume, si 3 zile carne, oua, branza, lapte.
Poti introduce si un mar ceva oricand.
Dar sa nu mananci paine deloc! Inai poti incepe cu paine neagra din ce in ce mai putin apoi renunti la ele. Acelasi lucru si la paste si cartofi.
Si ar mai fi ceva cu care scapi de grasimea de pe burta.
Uite un link:
http://www.topfitness.ro/exercitii-antrenament/grasimea-de-pe-burta/

Funtita? :o3

Răspuns utilizator avertizat
| 1Gossip a răspuns:

Am citit un articol pe net care spune adevarul despre apa :Apa nu slabeste, ci te face sa te "umfli". Desigur, pentru a putea slabi cat mai eficient iti recomand cu sinceritate ca a facut sora mea si a slabit. (Ciorba de varza). E f f buna. Sper sa nu o iei in batjocora, dar ea a slabit. Mananci cata ciorba vrei. FARA PAINE, PANA IN ORA 17:30. Daca nu vrei sa te ingrasi la loc trebuie sa numai mananci intre mese si dupa ora 18:00. Pupici si bafta happy