| GandalfTheWizard a întrebat:

Port aparat dentar de 2 luni, am o igiena orala foarte buna, dar ultima data cand mi-am verificat aparatul dentar am observat o suprafata transparenta sub bucata de metal atasata de dinte. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Întreabă ortodontul ce se intampla. Poate fi o demineralizare dupa descriere, si se poate rezolva in cabinet cu o pasta speciala. Ti-a confirmat si medicul ca igiena dentara este buna? Întreb pentru ca multi au impresia ca daca stau 5 minute sa se spele pe dinti automat au igiena buna. Contează foarte mult tehnica de periaj, folosirea periutelor interdentare pe sub bracketi si folosirea apei de gura. Poate chiar un duș sau irigator bucal te-ar ajuta si mai mult!

| Cotolestar a răspuns (pentru PeFuga):

Plus ceara ortodontica, periuta cu sant si periuta unidentara. Ca sa ai pachetul complet.