| alina2000005 a întrebat:

Port ochelari de 2 ani si ceva.
Dar din iunie nu i-am mai purtat deloc deoarece un picior de la rama s-a rupt. Aah da am -1 la ambii ochi.
2 luni nu i-am purtat deloc si mi-am si solicitat ochii foarte tare, stand pe telefon seara si chestii de genu, dar cand mi-am pus din nou ochelarii acum vad aproape la fel. Doar la ochiul stang se observa mici diferente.
Credeti ca e posibil ca in atata timp sa nu imi fi crescut mult?
Multi prieteni ma speriau ca imi va creste foarte mult.
Cel mai bun raspuns funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci in permanenta exercitii de gimnastica pentru vedere, atunci intr-un an ochii tai isi pot reveni complet.
Daca stai calare pe telefon (mai ales seara) atunci iti distrugi nervii optici in cativa ani si nici ochelari cu dioptrii mari nu-ti vor mai putea reda vederea normala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Sa-si revina complet din ce? Miopia nu se vindeca.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu inaintarea varstei, dioptriile cresc spre valorile pozitive.
Mama mea a avut -2 pe ambele ochi cand m-a nascut, acum le are la 0.
Si ea a fost invatata sa faca gimnastica oculara si ea m-a invatat si pe mine. Si da, ajuta mult!

| xerxes1 a răspuns:

Miopia nu se vindeca.
Este posibil ca la 45 de ani sa apara primele semne ale imbatranirii ochiului si sa vezi bine ca mama lui Bula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ochelari de 8 ani si am avut perioade chiar lungi in care nu i-am purtat, cred ca cel mai mult am stat un an fara ei, si nu mi-a crescut deloc in perioada aceea. In schimb, am ajuns de la -0.75 si -1 la -1, 75 si - 1, 5 cand i-am purtat in primii ani laughing.
Mie mai rau imi fac ochelarii, dar nu pot sa ies din casa fara ei.
Trebuie sa ai -2 ca sa-ti poti face operatie si sa scapi de problema asta definitiv.

| Afurisenia a răspuns:

Cel mai "bun" raspuns?
Esti inconstienta! Un brat la ochelari se poate pune la orice optica, cu cel mult 5 lei.
Numai medicul poate vedea ce modificari sunt in ochiul tau. Repara-ti ochelarii si poarta-i.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afurisenia):

-1 nu e cine stie ce