| AsiSoyYo a întrebat:

Buna!
Azi am fost la control cu ochii ( la oftarmologie), si surprinzator la ochiul drpet nu trebuie sa mai port ochelari ( avea +1 la primul control). La ochiul stang aveam +4 si azi mia scazut la +1. Mi s-a parut super tare.
Faza e ca 3 luni trebuie sa port ocluzo si sa iau dimineata nu stiu ce pastile si seara la fel.
Dar credeti ca pot sa scap de ochelari si la ochiul stang.
Apropo nu sunt mioapa.
Intrebarile :
Scap de ochelari daca fac tratament 3 luni in continu?
De unde pot sa cumpar ocluzor pentru ochi?
Ce rama de ochelari imi recomandati? ( groasa sau mai subtire )
Ms Am amre nevoie de ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REDSQ a răspuns:

1. Trebuie sa urmezi sfaturile doctorului. Rau nu are ce sa iti faca. Deci 3 luni purtare in continuu.

2. Ocluzor nu se prea gaseste pe internet observ, decat modelul acela pentru copii sau pentru adulti EyePad. Insa poti intreba un oftalmolog iti va spune daca vei gasi la Optinova sau magazinele specializate in oftalmologie.

3. Trebuie sa tii cont de doua aspecte cand cumperi o rama de ochelari:

a) sa fie durabila, rezistenta sa sustina lentilele
b) depinde cat de groase sunt lentilele.

Exista modele de rame care reunesc aceste doua criterii de mai sus. Deci intai rogi pe vanzatorul de rame sa-ti recomande pentru dioptria X care rame se potrivesc sa le poata sustine rama, si apoi dupa ce-ti va da 3-4-5-6 exemple, tu iti alegi designul.

Multa sanatate! (si eu sunt purtator de ochelari)

1 răspuns:
| ScumpiKxoxo a răspuns:

Eu nu ma descurc ca un doctor oftalmolog si de aceea nu stiu de unde sati cumperi ocluzor pentru ochi
la intrebare 1 rasp e DA
la intrebare 3 rasp e subtire