| anonim_4396 a întrebat:

Pot eu/partenera mea sa luam vreo boala prin sarut avand in vedere ca nici eu, nici ea nu am intrat in contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Nu poti, se poate lua prin sange!

| AlexRv a răspuns (pentru Eastwood):

Greșit! Îmi pare rău să te contrazic, dar prin SALIVA (lichid uman) se pot transmite diferite bacterii/viruși/paraziți etc. In concluzie, se pot transmite boli. Alta e întrebarea dacă se referă la o boală în concret, cum ar fi cele de transmisie sexuală.

| Anonimuserr a răspuns (pentru AlexRv):

E corect dar boli ca HIV-ul nu se transmite prin salivă dar alte boli da din păcate. Aşa funcţioenază organismul uman, nu este imun.

| Eastwood a răspuns (pentru AlexRv):

Stiu asta, dar nu a precizat ce fel de sarut, daca a fost doar pe buze nu avea nimic, daca s-a sarutat frantuzesc normal!

| AlexRv a răspuns (pentru Anonimuserr):

Pe lângă VIH, mai sunt o grămada de boli ce nu se transmit prin salivă. Întrebarea lui era în general, la fel ca și răspunsul meu.

O zi faină!

| strangeboy a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ma refer la altceva. se pot transmite boli grave gen hiv, sida etc?

| Anonimuserr a răspuns (pentru strangeboy):

NU HIV nu se transmite prin sărut.
'' HIV nu se transmite prin…
Sărut

La moment, opinia ştiinţifică susţine destul de clar că HIV nu se transmite prin sărut.''

Sursă http://aids.md/aids/index.php?cmd=item&id=275&lang=ro

Aici ai o listă cu bolile transmisibile prin sărut
http://www.napocanews.ro/......sarut.html
http://adevarul.ro/......index.html

Există risc de hiv dacă există leziuni bocale, şi-a muşcat limba curge sânge sau în pometul interior.
De ce ai gagică care este infectată cu virusul HIV?

9 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Se pot lua boli prin sărut, diverse bacterii şi viruşi pot pătrunde în sânge prin contactul cu saliva celuilalt partener. Deci răspunsul este Da. De aceea e bine să cunoşti dacă partenerul suferă de vreo boală etc. Este important. În fine, acum ai înţeles.

| danutzu96 a răspuns:

Depinde de boli. Sunt si boi care se trasmit prin asta.

| h3llboy666 a răspuns:

Da. Gripa. Raceala, probabil herpes, daca aveti vreunul din voi. Boli care se transmit pe calea aerului, atat.