| StefaniaM a întrebat:

Mi-e teama ca am probleme cu glicemia, poate chiar diabet. Motiv pentru care incerc sa elimin complet zaharul adaugat din alimentatia mea (pana cand reusesc sa merg la niste analize). Si, e foarte, foarte greu, mai ales ca am primit atatea dulciuri delicoase de Craciun. Asa ca, in numele dopaminei, m-am gandit sa inlocuiesc dulciurile cu chipsuri. Ar fi chipsurile la fel de rele pentru glicemia mea? In general mananc sanatos, cu fructe si legume zilnic, nu ma indop, nu ma ating de carnea ce e supra-incarcata cu grasimi, si niciodata n-am abuzat de dulciuri, la scoala merg pe jos cand pot, mai merg uneori si la baschet. (nota autorului: daca o sa imi iasa ca am diabet, o sa fiu cea mai distrusa-nervoasa-triggeruita persoana din univers, because I swear to God exista persoane ce au un regim de viata cu mult mai nesanatos decat al meu, si n-au nici pe nai*ba (adolescenti, bineinteles, ca o persoana de 50 de ani sigur ar avea o galeata de afectiuni din cauza asta) ok multumesc asta a fost explozia mea spiritual-energetica pupici)

Ce ziceti? Sau sa optez pentru ciocolata cu indulcitori artificiali? Am auzit ca-s cam toxici, dar nu stiu cat de adevarat e.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim9114562123 a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai putine dulciuri, daca esti speriata. Totusi exista diferite simptome, precum durerea la urinat (deoarece organismul elimina zaharul asa), setea foarte puternica aparuta din senin, te mananca talpile, etc.
(poti cauta pe internet pentru mai multe). Si chiar daca ai avea diabet, nu trebuie sa te sperii, daca ai grupa diabetica 2 (majoritatea oamenilor) nu trebuie sa iei insulina, ci doar niste pastile si sa tii un regim care destul de "larg", poti manca si dulciuri, dar putine. Chips-urile nu iti fac neaparat rau, dar mananca-i in limite, pentru ca nici sarea in exces nu face bine. Succes si multa sanatate!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti consuma dulciuri, dar sa fie din fructe, naturale.
Pentru reglarea glicemiei, de asemenea, este recomandat consumul de scortisoare, o lingurita saptamanal.
Chipsurile nu rezolva problema, doar creaza altele...

| mgtow a răspuns:

Orice mananci e rau pentru organism asa ca invata sa faci mancare

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu stii sigur ca ai diabet? Sau presupui, mergi la medic si fa ti analize la sange, si daca medicul zice da ai diabet, te va pune pe tratament, nu asa cum vrei tui sa elimini după ureche alimente, medicul i ti dă el listă cu ce ai voie si ce nu ai voie sa maninci, si trebuie cîntărit tot ce maninci incepind de la pîine, dulciuri nu vei avea voie decat pentru diabetici, care sunt foarte scumpe si nu sunt asa bune la gust, plus medicul va depista de care diabet ai, tip unu care este pe insulină sau tip 2 pe pastile, deci mergi la medic in primul rind, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu apela la indulcitori artificiali, ca-s toxici, apeleaza la STEVIA sau STEVIE care este extract naturald in planta de stevie, care inlocuieste cu succes zaharul.
Te-as sfatuii sa elimini in totalitate zaharul si dulciurile din alimentatia ta si doar in 2 saptamani, te vei simtii alt om.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu zic să nu intri în panică, înainte de a-ți afla glicemia. Lasă lucrurile să decurgă normal, toți ne răsfățăm cu dulciuri, majoritatea le iubim, însă nu toți suntem predispuși la diabet.
De unde izvorăște teama asta a ta, vis-a-vis de această boală? Cineva din familia ta suferă de diabet? Decât să îți faci mereu griji, cumpără un glucometru pentru a ține glicemia sub control (vei primi și teste). Cu acesta, îți poți măsura glicemia când vrei tu, la orice oră, dar de obicei se măsoară dimineața, pe nemâncate.
Iar dacă valorile sunt prea mari, trebuie să ai grijă la regimul alimentar.
http://ehealthromania.com/......ul-gol.jpg

| StefaniaM explică (pentru floresdemayo):

Teama provine de la niste simptome. Cu cat mananc mai mult zahar, urinez mai des; am fost mai de mult sa-mi fac analize de urina (fiindca am crezut ca am o infectie) si nu s-au gasit bacterii sau asa ceva, aproape totul a fost ok, numai ca erau prezente si cetone. Am mai si slabit fara sa vreau anul trecut, si ma dor ochii destul de des (sunt uscati?). M-am documentat super-mult si toate astea sunt simptome de diabet. Iar, ultima oara cand am mers la analize de sange, cam acum doi ani, aveam glicemia fix sub limita, ori 109.8, ori 119.8, desi n-am mancat nimic dulce cu o zi inainte de analize.
Oh well.

| alin131 a răspuns:

Miere de albine de dalcam sau tei, etc...

Din piata de la apicultori nu de la magazine.

Ai grija sa nu fie zaharata, ci naturala.

| adrianpetrican a răspuns:

Mai bine incearca o lingurita de miere in loc de zahar!