| Nicoleta9Alexandra8 a întrebat:

Pot sa cumpar trimitere de la medicul de familie daca nu sunt asigurata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Poti plati o consultatie la medicul de familie care, daca va considera necesar, iti va da o trimitere simpla (necompensata) si vei plati si consultatia sau analizele la care te-a trimis.

| Nicoleta9Alexandra8 explică (pentru Brigaela):

Am nevoie de o trimitere nu imi trebuie compensata si nu conteaza daca platesc unde ma trimite...doar daca poate sa-mi dea daca nu sunt asigurata

| Brigaela a răspuns (pentru Nicoleta9Alexandra8):

Platesti consultatia si iti da numai daca opineaza ca este nevoie.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se cumpara nimic!
Doar se plateste fiecare consultatie, daca nu esti asigurat medical.

| Nicoleta9Alexandra8 explică (pentru Violleta2022):

Si daca am nevoie de trimitere ce fac? de unde iau

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nicoleta9Alexandra8):

Tu tot nu ai inteles, nu?
Daca nu esti inscrisa la medicul de familie, nu ai asigurare medicala privata si nici asigurare medicala normala, platita la zi, esti obligata sa platesti fiecare vizita la medicul de familie si fiecare vizita la medicul specialist.
Trimiterea ti-o da medicul de familie, numai dupa ce-i platesti vizita, indiferent ca te consulta sau nu.

| Nicoleta9Alexandra8 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles. Am medic de familie si cand am fost la ea mi-a zis ca nu poate sa-mi dea trimitere ca nu sunt asigurata. Si dupa am auzit de la un vecin ca puteam s-o cumpar eu asta intreb daca pot sau nu. Nu sa platesc consultatia ca imi trebuie timitere la un specialis si l-am gasit dar vrea trimitere si nu-mi da doctora ca nu am asigurare. Ce fac in cazul asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nicoleta9Alexandra8):

Cum adica "cumparata"?
Sa-i dai spaga medicului?
Stii ca risti sa ti se faca dosar penal daca afci asta, nu?
Orice specialist privat te primeste daca platesti consultatia, fara trimitere de la medicul de familie!
Mai incearca odata sa-ti faci programare la acel medic!