| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa fac diabet daca mananc prea multa ciocolata? Si ce se intampla daca fac diabet si nu iau insulina, mor in chinuri sau sudden?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Depinde de multe alte lucruri cum ar fi stilul tau de viata, daca esti sedentar sau nu, varsta, predispozitie spre ingrasare... E greu sa mori din ciocolata si chiar si din insulina.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Primul factor al diabetului tine de ereditatea genetică(boli din familie)care poate influenta corpul tau doar prin faptul ca anumite rude chiar si părintii tai au suferit sau suferă de diabet.Un alt factor ar fi stresul, care poate produce diabet insa nu zaharat dar nu se poate consuma zahar la acest tip de diabet deoarece il poate produce pe cel zaharat.Ciocolata insa, nu poate fi un factor declanșator pentru diabet...Ca sa ajungi la diabet trebuie consumat zilnic zahar in cantităti enorme ceea ce nu iti permite corpul! Meriti"a doua sansa"