| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa iau amoxicilina+gentamicina in caz de amigdalita sau faringo-amigdalita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai bine nu. E o combinatie puternica, cu multe reactii adverse si daca ai amigdalita streptococica nu te ajuta cu nimic. Ia antibiotice numai prescrise de medic. Nici nu stiu cum ti-a venit ideea sa-ti faci antibiotice injectabil fara indicatie medicala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Numai medicul iti poate prescrie antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este recomandat nici amoxicilina nici gentamicina.Pentru amigdalita sau faringo-amigdalita se da deseori Lekoklar(eritromicina) si alte antibiotice mai noi.CONSULTA MEDICUL!

| Ys a răspuns:

Du-te la un doktor si vezi mai intai ce ai...si daca ai amigdalite antibiotice sau amoxicilina... dar mai intai vezi ce zice doctorul k potio lua...