| anaavram1 a întrebat:

Pot sa ies afara daca am zona zoster.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa eviti contactul cu alte persoane, pana cand veziculele se vindeca.Lichidul lor este contagios si poate cauza varicela(nu zona zoster) la persoanele care nu au avut varicela.
Este f.important sa eviti contactul cu persoane cu risc special-copii, femei gravide, bolnavi cu anumite boli cu sistemul imunitar slabit si oricine nu a avut varicela. Zona zoster este cauzata de acel virus ce provoaca si varicela.Deci stai in casa pana dispar bubitele.Iti doresc sanatate si rabdare multa!

| mona a răspuns:

Nu cred ca e recomandat sa iesi afara, mai bine stai in casa

| Azµre a răspuns:

Poți ieși!

| viotedy a răspuns:

Da. nu are nimic.am avut si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să stai în casă până trece.
Te pup!

| SkaterGirl112 a răspuns:

Zona Zoster este virusul varicelei, deci eu nu-ti recomand sa iesi afara ( stai in casa pana iti trece )

| Azµre a răspuns (pentru SkaterGirl112):

Corect, Zona Zoster este virsulul asociat cu varicela dar și cu Herpes!