| BlaBlaAnnie a întrebat:

Pot sa merg la ginecolog fara parinti? am 17 ani. imi trebuie vreun document ceva? Si sa presupunem ca merg cu mama, consultatia poate fi confidentiala? adica, nu mai sunt virgina si nu vreau sa afle.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să le luăm pe rând :

1. POŢI merge la ginecolog şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

2. Dacă mergi cu mama la ginecolog, atunci dânsa POATE intra în cabinet împreună cu tine şi vei fi consultată în prezenta ei; iar DACĂ dânsa întreabă dacă mai eşti virgină, atunci medicul este obligat să-i spună!
În această situaţie mama va afla că NU mai eşti virgină.

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge la ginecolog singura. Iti trebuie buletin daca vrei sa platesti consultatia, ikar daca nu, trimitere de la emdicul ed familie si adeverinta de elev. Daca mergi cu mama, consultatia nu e confidentiala, ginecologul nu-i va spune nimic din propria lui initiativa, ar ii va raspunde la toate intrebarile pe care ea i le va pune (fara sa o minta)

| mona a răspuns:

Poti merge si neinsotita din cate stiu, ai totusi 17 ani nu 12 si chiar daca te insoteste mama ta, consultatia e confidentiala

| Lexiiii a răspuns:

Eu am fost la ginecolog si am 16 ani. Tot ce iti trebuie este sa mergi la medicul de familie si sa ii ceri o trimitere. Medicu o sa te intrebe de ce, si o sa ii zici ca ai probleme cu menstruatia sau ceva pe acolo. Poti sa mergi fara mama. Si chiar daca ar veni si ea cu tine, inainte sa intri acolo poti sa ii zici mamei tale ca vrei sa intri singura.

| Azµre a răspuns:

Nu, trebuie să ai 18 ani!

| Oana92 a răspuns:

Teoretic nu poti pana la 18 ani. Practic traim in Romania. Eu am fost si la aproape 16 fara mama si m-a consultat fara probleme.

Oricum nu cred ca va intra cu tine in cabinet, din punctul meu de vedere e lipsa de respect!

| DeeaMarry a răspuns:

Din cate stiu eu, nu poti merge fara parinti pana la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consultatia este confidentiala dar legal, nu poti merge neinsotita. Daca nu ai nimic de ascuns, atunci nu iti mai face probleme.

| BlaBlaAnnie explică (pentru anonim_4396):

Am precizat in intrebare ca nu mai sunt virgina si nu vreau sa afle deocamdata. vreau sa mai treaca putin timp si apoi ii voi spune chiar eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlaBlaAnnie):

Asta va trebui sa discuti cu medicul.Mult noroc si sper ca totul sa fie bine.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexDyn20 a răspuns:

WTF? Daca esti insarcinata la 17 ani... da-o naibii. Oricum te felicit ca-ti traiesti viata

| BlaBlaAnnie explică (pentru AlexDyn20):

Nu sunt insarcinata. am avut un singur contact sexual si ala protejat