| anonima2617181 a întrebat:

Pot sa mestec guma Orbit daca port aparat dentar fix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu este recomandat, dar dacă ai puțină grijă se poate.

| Naxite a răspuns (pentru Frank51):

Am mestecat guma când am avut aparat dentar tot timpul și nu se întâmplă nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru Naxite):

Și eu mestec cu aparat, și nu prea are cum să se bage printre printre sârmă, dar dacă ai ghinion ți se baga și după te chinui puțin să o scoți. Eu mestec și alune și semințe și tot felul de chestii tari, fac asta pe molari, fără să ating bracketii. Problema e doar în primele 5 zile după activare, când și atingerea incisivilor e dureroasă.

| Naxite a răspuns (pentru Frank51):

Corect

| BlindMirror a răspuns:

Nu. Doar Spearmint.

| Naxite a răspuns:

Și eu am avut aparat dentar fix, acum o lună mi l-am dat jos. Poti liniștit sa mesteci orice fel de guma. Șansele să ți se lipească de aparat sunt foarte mici, iar șansele să îți strici aparatul sunt nule

| Naxite a răspuns (pentru Naxite):

Liniștită*