| dirtyraccoon a întrebat:

De ce nu e ok sa mananci guma daca ai aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Guma se lipeste de aparat si-l deregleaza.
In consecinta, in loc sa se indrepte, dintii se pot stramba.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cand mesteci guma se creeaza o forta foarte mare se sugere, sau cum sa-i zic, si de apasare dar foarte mare dupa de absortie, ca urmare mestecatu gumei uneori iti poate scoate si plombe, dapai un aparat dentar, de aia nu este recomandat.

| dirtyraccoon explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns.