| FaimosulRazboinic a întrebat:

Poti ajunge paralizat de la o hernie de disc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da!

| Invictusman a răspuns:

Da, taică-meu vitreg de abia poate sa umble, se chinuie sa facă care un pas înainte și asta cu condiția ca, folosește cârje, e în stare foarte grava și cred ca într-un an, doi ani efectiv nu o sa mai poate umbla nici cu cârje. Depinde foarte mult de stadiul herniei dacă e într-un stadiu tardiv da, se poate ajunge și la asa ceva, dacă nu se merge la specialist și nu se face fizioterapie și kineto. Se poate și de la lombosciatica în unele cazuri, țin minte ca am avut eu odată o criza după ce fugisem sa prind tramvaiul trebuia sa ajung la un interviu, când m-am întors m-a luat o durere de efectiv ma paralizat nu știu cum am ajuns acasă, apoi am stat puțin întins pe canapea și nu mai mam putut ridica trebuia sa o chem pe maica-mea sa ma ridice, eu nu mai puteam! Am avut noroc, am chemat salvarea mi-o făcut o injecție și mi-am revenit, dacă făceam a doua oara încă o criza nu știu care erau șansele sa îmi revin din nou, din fericire nu prea mai am probleme, nici dureri de spate nu prea am ceea ce e șocant având în vedere ca nu am făcut fizioterapie, nu am luat tratament, efectiv nu am luat/făcut nimic în privința asta, dar sunt ok, știu ca ma supun multor riscuri dar îmi asum, vor fi regretele mele cel puțin, deocamdată sunt ok, nu știu dacă pot alerga. este recomandat sa mergi cât mai repede cu putință la doctor sa nu amâni, ca amânarea te poate costa întreaga viata în unele cazuri.

| Vântulalb a răspuns:

Din pacate, da. Daca nu ai grija de tine.

| Denisa0954 a răspuns:

Se poate, daca este un caz grav