| theend a întrebat:

Poti face preinfarct la 14 ani? care sunt simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Preinfarctul nu mai exista in dictionarul medical de multi ani. Era o notiune care nu ajuta la prea mult si ascundea alte probleme, fiecare cu simptomatologia si tratamentul propriu.
Poti sa faci o afectiune cardiac si inainte de 14 ani. Simptomele pot sa fie de la o durere in capul pieptului, cu caracter de constictie (ca si cum ti-ar strange cineva inima in pumn) care iradiaza in umarul si mana stanga, senzatie de sufocare, agitatie, senzatie de moarte iminenta.

2 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Durere si disconfort
Inainte de infarct, oamenii pot simti, adesea, dureri sau disconfort la nivelul pieptului. Ambele senzatii se manifesta diferit, in functie de persoana. Unii au senzatie de presiune in piept. Pentru altii durerea este localizata in zona inimii si poate fi perceputa ca si cum inima ar fi tensionata si umflata. Cu toate acestea, durerea se poate raspandi si in alte parti ale corpului: umeri, spate, gat, maxilar. Oricare dintre aceste semnale de alarma incomode pot persista de la cateva secunde pana la cateva minute sau chiar mai mult.

Tulburari respiratorii
Destul de des, tulburarile respiratorii pot precede un atac de cord: respiratia va fi scurta, sacadata (fara sa fi fost implicat vreun efort fizic ca urmare a unor activitati care nu ar determina in mod normal aceasta senzatie). Senzatia este de scurta durata, fiind apoi urmata de durere.

Oboseala
Oboseala nejustificata poate fi provocata fie de hipertensiune arteriala, boli cardiovasculare sau alte afectiuni cardiace. Aceasta este determinata de modul defectuos in care functioneaza inima. In oricare din cazurile mentionate anterior, inima trebuie sa depuna un efort mult mai mare decat in mod normal, iar cantitatile de sange si oxigen devin insuficiente. Atunci cand este intalnita aceasta situatie, bolnavul se va simti din ce in ce mai obosit.

Tulburari de somn
Pentru multi dintre oameni, unul dintre simptomele preinfarctului ar fi dificultatea de a adormi, insomnie sau neliniste. Chiar si atunci cand doarme, bolnavul are un somn agitat, nu unul odihnitor. Si acest simptom se poate manifesta inainte cu cateva luni sau saptamani inainte ca o persoana sa sufere de vreo afectiune miocardica.
Indigestia
Senzatia de arsura stomacala ar putea fi confundata cu atacul de cord. Dar, este posibil, ca insasi indigestia (mai ales daca aceasta este recurenta) sa fie un semn de avertizare pentru un atac de cord.

| hummer24 a răspuns:

DE ce nu te duci la un doctor? vrei sa mori? aici pe TPU nimeni nu poate sa-ti dea un diagnostic cum trebuie