| Radandam a întrebat:

Poți face tetanos chiar dacă nu ai plagă deschisă? Chiar daca nu ti-a curs sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu

| Wr3nch a răspuns:

Nu.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu te-ai înțepat, tăiat sau zgâriat nu se întâmplă nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tetanos se poate face si dintr-o înțepătură mai ales daca nu curge sânge. Când obiectul in care te înțepi este murdar si/sau ruginit. Simptomele sunt febra mare, tremurături de la senzația de frig, dureri de cap. Un frate de al meu s-a înțepat in picior prin încălțăminte si deja a doua zi au apărut simptomele. Era sora mea acasă si știa ca de la înțepătură e problema, s-a dus la medic, care a venit acasă. I-a administrat vaccinul si s-a făcut bine. Apelează la medic daca crezi ca te-ai înțepat si nu a curs sânge.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Păi dar eu am vaccinul facut acum 4 ani aproape, in clasa a VIII a

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Nu ma pricep. Si nu stiu cat e valabil un vaccin. Eu stiu ca vaccinul antitetanos se face atunci când este necesar. Intreaba-ti medicul de familie.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ok,dar a facut febra mare insemnand de la 38 in sus?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Radandam):

Eram copii. Nu-mi amintesc sa fi avut termometru pe atunci. Dar stiu ca ii era atât de frig încât tremura tot. Degeaba il acoperea sora mea cu plapuma si perne ca tot nu se încălzea. După vaccin locul unde se înțepase se adunase puroi si spărsese.

| Radandam explică (pentru TamplaruAnisoara):

La mine nu se cunoaste unde e locul de m-am înțepat.Pentru ca nu se cunoaste nimic, nu a strapuns deloc pielea ca sa lase un mic semn. Oricum, multumesc pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radandam):

In cazul asta, chiar nu ai nevoie de nici un vaccin.
Nu uita: umbla incaltat pe afara, ca sa eviti intepaturile si zgarieturile.

| JicaContra a răspuns:

NU

| Tian44 a răspuns:

Nu te-ai convins inca ca nu o sa ai nimic? Stai calm. la varsta ta chiar daca ai avea tetanos nu prea ai sanse sa mori. Dar NU ai

| Tian44 a răspuns (pentru Tian44):

Decat sa te panichezi asa, ia vitamina C suplimente sau mananca portocale, kiwi, lamai. treci peste odata. tongue

| Digikey a răspuns (pentru Tian44):

Chiar are nevoie de vitamine:
https://www.tpu.ro/......ca-revine/