| BuGsstormbunny a întrebat:

Bună ziua. Daca am făcut vaccinul anti tetanos in septembrie 2020 si acum m-am lovit cu o sapa ruginita cu pământ si mi-a curs sange putin, e totul ok? Mai sunt cazuri de tetanos in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acel tetanos trebuie sa te protejeze adica daca l ai facut esti imun. Sa fi sanatos. Esti fată sau baiat?

| CIaudiu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce conteaza daca e fata sau baiat? Am tot vazut ca pui intrebarea asta proasta la majoritatea intrebarilor celorlalti si te-am ignorat, dar deja devine enervant. Sper ca poti purta o discutie calma si civilizata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu e treaba ta, pa.

| Catrice a răspuns (pentru CIaudiu):

Vrea poze cu picioare.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru CIaudiu):

Cristi ala e un nebun care da block instant. Cred ca peste 80% din utilizatorii site-ului au patit-o.

| CIaudiu a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Dap. Aparent si mie mi-o dat block de la o intrebare simpla. Dar na, asa sunt bucurestenii afemeiati, niste prosti. Iar el ii intrece pe toti.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru CIaudiu):

Cred ca e sotul lui Jassmina laughing

| CIaudiu a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Fii atent ca nu are poza de profil. Asta inseamna ca si-a urcat alta poza tot cu tocuri, si asteapta aprobarea adminei.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru CIaudiu):

Probabil

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E OK! Știu că e valabil pentru un an. Dar, totuși, dezinfectează rana, cu niște betadină, dacă ai. E bun si spirtul medicinal, in absenta betadinei.

| CIaudiu a răspuns:

N-ai nimic, esti ok.

| Nouvel a răspuns:

Mai sunt cazuri. Dar nu e cazul tau acum pentru putin sange.

| BuGsstormbunny explică (pentru Nouvel):

A curs ceva, dar am presat si gata. Nu cred ca nu va fi ok

| Nouvel a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Daca nu a curs mult sange, NU ai nimic.

| BuGsstormbunny explică (pentru Nouvel):

Cat de mult va referiți?

| Nouvel a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Cateva zile, cu pansament mereu schimbat.

| BuGsstormbunny explică (pentru Nouvel):

Sa curgă câteva zile? Deja s-a oprit. Am presat

| neconectat99 a răspuns:

Dăi cu puțin spirt si aia e... Daca se agreează sau ceva, direct la medic.Nu te panica degeaba. Cate cuie, sape, tăbli am luat-Spirt Mona

| BuGsstormbunny explică (pentru neconectat99):

Bun, dacă am dat peste 3 ore, tot e ok. Mulțumesc

| DariaCarabasalutpisicuta113 a răspuns:

Nu e grav, nu te speria