| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut. Săptămâna trecută m-am lovit puțin într-o sapă ruginita la un deget de la mana(zgârietura mica, a curs puțin sange). Sunt șanse sa fac tetanos? Anul trecut in toamna am avut o tăietură grava la deget, când am ajuns la camera de garda nu imi mai amintesc daca mi-a fost făcut antitetanos deoarece ulterior am fost transferat. Dar ma gândesc ca sigur mi s-a făcut de catre medicul de urgenta, când a văzut acea plaga. Voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, aia din toamnă a fost țapănă!

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Întrați puțin la mesaje private va. rog. Mulțumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

N-avem nimic de discutat privat, dacă e ceva de zis, zicem aici

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Ok.

| sierra1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Sănătate (să n-ai probleme)!

| Alverto a răspuns:

Dar mă întreb cum se poate ca o sapă să ajungă la degetele de la mână și să le taie?
Nu, daca nu a fost foarte adâncă nu. Și plus că nu e neapărat să faci tetanos daca nu ai vaccinul. Când eram mic băgăm ceva in ele de lovituri și căzături și uite-ma. Odată mi-a intrat un cui în picior, am avut o gaura acolo luni bune, dar într-un final a dispărut și nu am avut nimic.
Apropierea tetanosul se face la naștere sau atunci când ești bebeluș nu mai știu sigur când, și mai faci unul la 14 ani (anti-tetanos-ul are durata de 10 ani)
Și mai îmi aduc aminte ceva, anul trecut m-a mușcat un câine de deget (era al meu, dar l-am enervat) și chiar am pus întrebare pe TPU fiindcă deja se umflase degetul, n-am avut posibilitatea să merg la medic așa că nu am mai mers dar a trecut, îmi făceam griji degeaba.

| BuGsstormbunny explică (pentru Alverto):

Deci tetanosul nu este peste tot prin pamant? Din aceea sunt doar sa zic 70 cazuri in toată Europa / an? Sunt cazuri rare?

| BuGsstormbunny explică (pentru Alverto):

Exact, se face vaccin, ceea ce e foarte bine, datorita lui scapa oamenii de aceasta boala urata, precum si de difterie, etc

| Alverto a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu este chiar peste tot. Doar că în cele mai multe cazuri sunt in locurile ruginite, unde se strânge mereu apa sau daca acel corp prezintă urme de excremente de animale

| BuGsstormbunny explică:

Da, dar eu zic ca sigur mi-a făcut atunci la urgente vaccinul antitetanos fiind aproape o amputatie de deget.