| vclaudiu7 a întrebat:

Poti fi alergic si iarna sau in perioada asta ianuarie-februarie, mai ales daca is alergic la absolut tot (ambrozie, polen, grau secara, orz, ovaz) tot?
Ca daca vin din casa, chit ca e vant sau sa zicem ca azi bate soarele si e cald, maine ploua fara oprire, vremea asta e inselatoare rau.
Mereu ma simt strans de gat si iau si Aerius sau am nasul infundat incontinuu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Singurul sfat pe care as putea sa ti-l dau este sa mergi iar la un alt alergolog sa ii spui de testele facute si sa vezi ce altceva iti mai recomanda.
Eu stiu ca mai exista claritine, daca ai pe cineva in strainatate in sua parca se produce sau se gaseste claritine sublingual care se ia suge ca o bomboana, cred ca este superior aeriusului.
Exista si o forma de aerius lichida stiu ca se da cu o seringa la copii mai mici, poate e bine sa incerci si forma aceea.
Nu am idee de ce tie iti apare intruna alergie adica zi si noapte fara perioada de remisie si stagnare.
Pe de alta parte s-ar putea sa fie si pe stres, cunosc cazuri de alergii care se fac pe baza de ganduri si stres.
Pe de alta parte ti-am spus sa faci ceva cu anxietatea ta, s-ar putea ca ea sa fie sursa imbolnavirilor tale, mergi la psihiatru si trateaza depresia si anxietatea asta, spune-i si ca esti alergic ca sa iti combine cumva medicamentele in asa fel incat sa nu interactioneze.
Nu pot decat sa-ti zic multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un alergolog poate spune, dar cum se manifesta alergia ta?
Ai facut vreodata soc anafilactic sau urticarie sau cum s-a manifestat incat stii ca esti alergic?

| vclaudiu7 explică (pentru Simpatic):

Am fost la alergolog, si am facut testul, si a iesit la ce am mentionat mai sus.

| Simpatic a răspuns (pentru vclaudiu7):

Ok, dar se manifesta in vreun fel alergia ta acum? te mananca nasul des, ti se umfla ceva? apar pete rosii de marime medie pe corp sau urticarie?

| vclaudiu7 explică (pentru Simpatic):

Imi apar pete mici rosii care dispar dupa ce iau Aerius de exemplu, pe piept, sau pe maini.
Am asa gatu "umflat" in ghilimele, ca si cum cand respir respir greu si stranut de 10 ori pe minut laughing

| vclaudiu7 explică (pentru Simpatic):

Merg la psihiatru, si fac progrese zilnic. Cat despre Aerius lichid, nu prea stiu ce sa zic. In plus, poate fi si de la astm, si oricum perioada asta de alergie e doar primavara si toamna. poate rezist laughing Sanatate happy

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Ei na America ala e la noi de ani buni.
Mergi la farmacie și încearcă câteva tablete și vezi dacă apare vreun progres.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Esti sigura ca te referi la claritine cele care se sug, nu fac niciun misto eu asa stiam, ca de astea obisnuite care se iau cu apa le stiu de zeci de ani.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Știi și tu cum e cu radio șanț laughing
E unu aicisa în vecini care asa mi-a zis când l-am văzut ca... sugea. Da cică nu erau din oraș ci din capitala aduse de nu știu cine.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Pai sa suga linistit in continuare daca ii face bine!

| Simpatic a răspuns (pentru vclaudiu7):

Singurul sfat pe care as putea sa ti-l dau este sa mergi iar la un alt alergolog sa ii spui de testele facute si sa vezi ce altceva iti mai recomanda.
Eu stiu ca mai exista claritine, daca ai pe cineva in strainatate in sua parca se produce sau se gaseste claritine sublingual care se ia suge ca o bomboana, cred ca este superior aeriusului.
Exista si o forma de aerius lichida stiu ca se da cu o seringa la copii mai mici, poate e bine sa incerci si forma aceea.
Nu am idee de ce tie iti apare intruna alergie adica zi si noapte fara perioada de remisie si stagnare.
Pe de alta parte s-ar putea sa fie si pe stres, cunosc cazuri de alergii care se fac pe baza de ganduri si stres.
Pe de alta parte ti-am spus sa faci ceva cu anxietatea ta, s-ar putea ca ea sa fie sursa imbolnavirilor tale, mergi la psihiatru si trateaza depresia si anxietatea asta, spune-i si ca esti alergic ca sa iti combine cumva medicamentele in asa fel incat sa nu interactioneze.
Nu pot decat sa-ti zic multa sanatate!