| Oerrc a întrebat:

Poti lua rabie de la o zgârietura? Au trecut cam 5 zile, pisica inca mai trăiește

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu iei nimic.
Cred că TPU a devenit siteul ipohondrilor și trolilor.

| darrio2007 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cred ca el a zgariat pisica.

| gabicoo a răspuns:

Stai liniștită pisi va supraviețui!

| Panamax a răspuns:

Ce ai vrut sa-i faci pisicii de te-a zgariat?

| Invictusman a răspuns:

rolling on the floor ahaha

| Sophieka a răspuns:

Cum adica "pisica mai traieste"?

Te dai cu putin spirt cand patesti ceva de genul. Sansele de contactare sunt foarte mici. Dar asta e, e un animal... Trebuie sa fie un motiv pentru care te-a zgariat...Ca nu a zburat pisica dintr-o data pe tine din cer, ca sa te zgarie cu rea intentie.

| Alverto a răspuns:

Sigur că nu.
Calmează-te. Depinde și ce fel de pisica este. Este una neîngrijita, tomberonistă? Se poate mai mult sa iei. Daca e una curata sau daca mai e și de rasă slabe șanse.
Și eu mă temeam când m-a mușcat un câine, dar nu am luat pentru că organismul nostru e unul complex și el lupta împotriva bolilor daca poate, asta daca ai și vaccinurile făcute (anti-tetanos) (se face cam din zece în zece ani). Primul îl primești atunci la naștere la un an sau cam așa. Dar nu i mare problema daca nu ai vaccinurilor la zi, important e sa nu fie foarte mare mușcătura sau mai rar zgârietura.

| NunuNini a răspuns:

" pisica inca mai trăiește "
Ma bucur pentru ea. De ce ai zgariat pisica, turbatule?

| SociopatuI a răspuns:

rolling on the floor
"pisica inca mai traieste" - sa inteleg ca zgarietura aia a venit ca o autoaparare a pisicii?