| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa ai paralizie în somn doar dacă dormi pe spate sau nu contează poziția în care dormi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceea nu-i paralizie, doar un atac de panica sau un cosmar, perceput ca imposibilitatea de miscare.
Nu are importanta pozitia din pat, ci gandurile tale care induc acel vis/cosmar.
Incearca sa te culci devreme, iar ultima masa sa fie cu 3 ore inainte de culcare, ca sa nu mai ai cosmaruri.

| Celcestietot a răspuns:

Nu conteaza pozitia in care dormi. Deci... cosmaruri placute laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce amuzant ești...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai mă Alex că am glumitwinking.

| Frank51 a răspuns:

Conteaza. Esti predispus sa ai paralizie mai usor daca dormi pe spate. De fapt eu doar pe spate am reusit.

| StrongHeart a răspuns:

Poti sa ai si daca dormi pe burta.
Eu, personal, cea mai nasoala experienta am avut-o dormind pe spate, am crezut ca levitez.
Oricum nu doresc nimanui experienta.Am avut de cateva ori asa ceva si e destul de neplacuta.
Motivele variaza de la lipsa de somn la dieta proasta si consum de alcool.Nu prea are legatura cu pozitia in care dormi.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu cred că am avut, deși nu am dormit pe spate. Nu mai îmi amintesc nimic concret, dar îmi amintesc că o mână de femeie mi-a împins mâna și mi-am revenit!

| brokxy a răspuns:

Se poate si cand dormi pe stomac nu prea conteaza.Eu am avut de multe ori dar mi-a disparut iti zic ceva poate nu o sa ma crezi dar incearca sa te rogi inainte de culcare pentru protectie ca sa nu se mai intample.

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Te poți ruga și poate da rezultate, dar când răul își face simțită prezența... Știm cu toții cum e. Doamne ajută!

| Kevinn2000 a răspuns:

Deci dacă chiar ai paralizie în somn ( mi se pare că 10% din populația globului are această problemă ), ar trebui să fi treaz, dar cu ochii închiși, și să auzi tot ce se întâmplă ( practic nu ai ce dacă este noaptea și nu e nimeni la tine în cameră, dar ideea e că ești treaz și ai fi putut să auzi tot ), doar că nu ai putea să te miști, nici măcar să deschizi ochii, iar senzația este nașpa.
Dacă ți se întâmplă asta, trebuie să zici în gând " doamne ajută-mă ", la mine chiar funcționează, după o secundă mă pot ridica din pat, doar că asta cred că se întâmplă din cauza oboselii, și nu știu de la ce se creează o asemenea oboseală, căci pot adormi din nou în câteva secunde, abia pot rezista să nu mai dorm. Odată mi s-a întâmplat pe la 2 noaptea când mă culcasem să am de cam 20 de ori paralizia aceasta, deoarece adormeam în continuu câteva minute bune.
Sper să te ajute și pe tine.
Și încearcă să dormi mai devreme, ca să nu fi obosit.
AnaMaria50, nu cred că este vis, dacă tu nu ai simțit niciodată în pielea ta așa ceva, nu cred că ar fi ok să îți dai cu presupusul, doar dacă ai o sursă de informație sigură și ne păcălesc până și pe noi, cei care avem această paralizie în somn, și credem că este real, dar de fapt este vis, atunci da, îmi cer scuze, dar nu cred că ai de unde să știi dacă ceea ce ai citit este 100% adevărat, deci ai putea să spui măcar că crezi că este un vis.
Tudor, nu știu dacă contează poziția corpului, deși nu prea cred. Dar este posibil. Eu n-am avut niciodată când am dormit într-o parte, deci e posibil să nu ai dacă dormi într-o parte.
Seară bună

| Pisicapersană a răspuns:

Poziția cea mai indicată de somn este atârnat de tavan cu capul în jos, precum liliecii