| Jsheje a întrebat:

Bună TPU as vrea sa imi povestiți dacă ați avut vreodată paralizie in somn și ce s-a întâmplat.????
Eu am avut niște întâmplări ciudate și asta e una dintre ele:eu uneori nu am paralizie, ci visez ca am. Odată am visat ca aveam paralizie in somn(era logic ca era un vis pentru ca eram în alta camera, deci nu eram la mine acasă) și stăteam într-un pat nu puteam sa ma mișc paralizie etcetc și stăteam într-o poziție anume. Apoi m-am trezit și nu aveam paralizie deci era doar un vis yeyrolling on the floor dar un lucru ciudat:când m-am trezit, eram în aceeași poziție în care am visat ca aveam paralizie????Deci, nu înțeleg conexiunea asta din vis și realitate. Sa ma lămurească cineva despre paralizie in somn, lucid dream, și despre faptul ca poți controla visele și cum poți sa faci asta.

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

E doar pura coincidență ca te-ai trezit asa.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Eu am patit-o de cel putin 10 ori. Din ce am observat, de fiecare data am intrat in starea aia de "sleep paralisis" numai cand eram la granita dintre lumea viselor si realutitate, adica atunci cand mai sa dorm complet laughing cumva, parca ramaneam blocat in corpul meu, nu ma puteam misca si eram inca constient de imprejurimile mele dar nu neaparat din interiorul corpului meu, ci dintr-un punct de vedere exterior. Ba chiar mai mult, tin minte clar ca de doua ori am experimentat si un bonus laughing odata am inceput sa aud voci care se apropiau treptat de patul meu, cu toate ca era tarziu si nu era nimeni in camera mea. Cealalta data m-a acompaniat un sentiment intens de ura directionata catre mine care parea sa fie emisa de ceva ce-si facea simtita prezenta in camera mea, la inceput a stat insa pe parcurs a inceput la fel sa se mute incet spre patul meu. Sincer, is foarte nasoale chestiile astea laughing realizez ca-i un "vis" dar sunt prea reale pentru a fi ignorate. De cele mai multe ori incercam cu disperare sa ma fortez sa ies din starea aia, iar de multe ori chiar am reusit. Am observat ca daca ma gandesc la un lucru le si pot influenta intr-o oarecare masura, dar de obicei reusesc sa o fac in si mai rau...