| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa eviti o sarcina daca te speli dupa contactul sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalarea imediat dupa contactul sexual, eventual cu apa si zeama de lamaie, este o metoda contraceptiva foarte proasta. Ofera un oarecare grad de protectie, numai daca este aplicata in primul minut dupa ejaculare, se considera ca in jur de 20% (deci daca te speli in primul minut ai risc de 80% sa ramai insarcinata, pe masura ce durata de la ejaculare creste, riscul creste si el).
Aceasta metoda dezechilibreaza flora normala vaginala putand da infectii grave, in special cu Candida.
Din cele doua motive de mai sus ea este profund nerecomandabila, fiind mai mult daunatoare decat utila.

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

La noi este o vorba cand se pune intrebarea asta... "fata mea ce s-a lipit o data nu o mai pseli nici cu apa nici cu otet... te bucuri de ea de-ti place de nu-ti place"...

| bubu_7778 a răspuns:

Nu! Nu are nici o legatura spalatura vaginala cu spermatozoizii. Spermatozoidul poate ajunge la ovul in cateva secunde si chiar daca nu a ajuns insa nu ii poti indeparta pe toti din "drum" prin spalaturi vaginale

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca spermatozoidut ti-a ajuns la ovul, poti sa te speli de 100 de ori.Nu ajungi tu cu apa unde ajunge spermatozoidul. Mii de spermatozoizi se afla in adancul tau si oricare dintre ei pot duce la formarea unui bebe.Nu te juca cu din astea.Mai bine foloseste prezervativ sau anticonceptionale

| wizard_cristi a răspuns:

Nu! Este mai bine sa folosesti metodele de contraceptie dovedite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu!, spalaturile vaginale dauneaza florei bacteriene care mentin vaginul "curat", nu sunt recomandate si nu te feresc de o sarcina