| Mariushgv a întrebat:

Poti sa faci o facultate de medicina veterinara in America fara cetatentie? Daca da, o sa pot sa lucrez si in Romania ca medic veterinar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Da, poți face, nu-ți trebuie cetățenie, cu doar destui bani pentru plata taxei anuale care este între 40.000-66.000 dolari. Ce rost are sa faci Universitatea veterinara in U.S.A și apoi să profesezi in Romania!? Nu exista nicio logică. Refuzi un salariu de mii de dolari cu unul prost din țara ta natală?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Exista logica. In Romania daca inveti esti prost.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa intelegem ca tu ai studiat in strainatate?

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e parerea ta, dar prin multa munca ajungi cineva si in Romania, nu musai prin pile

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu. Sunt in ro si nu numai ca-s profi de rahat de iti dau note mari pe nimic si predau in bataie de joc, dar sunt si predominant drogati si alcoolici. Da, poli mananca rahat cu lopata. Abia astept sa inghet anul ca tot n-am restante si sa plec din cocina asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Daca profii nu predau si dau note mari orbeste, eu nu stiu nimic la majoritatea materiilor si m-am trezit cu 9 si cu 10, ce ajungi fara cunostinte? Hai ca o sa-mi mai mearga aici vreo inca 5 ani cu programarea, dar cand va fi aglomerat si vor cere studii, ce fac?

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti inteleg frustarea, dar nu pot tolera nesimtirea. Dar nu am inteles cine e,, Poli care mananca rahat cu lopata". Poti explica?

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca dau pe orbeste note bune, daca nu esti multumit, fa contestatie, ce stai? Schimba tu legile, daca tot te dai destept, ca poate asa ajungi in locul profesorului sa vezi cum e sa ai o clasa de 30 de elevi. Nu predau, inseamna ca ai lipsit de la ore cand nu s-a predat, daca tu nu stii cand x si y au predat profesorii tai. Nu esti multumit de scoala, renunta si te revedem pe TPU cand vei intreba ce locuri de munca poti sa iti cauti cu 9-10 clase. Viitorul tau este, nu al meu!

| MihaelaDart a răspuns (pentru FreddieM):

A facut o laie!

| MihaelaDart a răspuns (pentru FreddieM):

Ce doresti sa iti explice, daca nu a trecut pe la ore si el e revoltat ca nu se preda bine in Romania! Habar nu are sa lege 2 cuvinte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Universitatea Politehnica Bucuresti

| MihaelaDart a răspuns:

Daca spui ca esti student, atunci nu ai mai fi avut acest raspuns impertinent! Educatie zero barat!

| FreddieM a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ca poti sa devii foarte bun, in zona ta de specializare este foarte probabil, dar sa ajungi sa te autoevaluezi superior celorlalti, nu mai tine de inteligenta, tipule. Ceea ce studiezi tu poate fi un domeniu care sa nu fie in aria mea de interese, dar pot fi un as in domeniul meu, nu crezi?
Toti am studiat fratioare, stai linistit, dar fiecare cu talentul si vocatia lui.
Poti fii un student eminent, dar asta nu-ti justifica comportamentul de badaran. Vei avea numai de pierdut daca nu umbli putin la atitudine, tipule.
Pace

| MihaelaDart a răspuns (pentru FreddieM):

Nu sunt nici tip și nici superioara nu m-am dat. Am spus doar că prin ambiție și muncă poți ajunge cineva și cu o facultate. Nu mai citiți printre rânduri daca tot nu înțelegeți sensul propoziției! Nu va mai dați toți rotunzi pe internet, căci în viața reală sigur nu puteți lega nici două cuvinte! Comportamentul meu este unul ca atare, nu am pierdut nimic în viață, ba chiar am fost apreciată pentru sfaturile pe care le-am dat. Nu mai fi impertinent și mai învață să te comporți in societate atât și în virtual! Tine de respectul de sine!

| FreddieM a răspuns (pentru MihaelaDart):

Scuzeeeee o mie. Nu era pentru tine mesajul asta. Era pentru,, inteligentul" de la poli. Scuze, scuze, scuze

| MihaelaDart a răspuns (pentru FreddieM):

Scuzele sunt acceptate!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, daca ai bani sa platesti facultatea, cazarea, masa transportul si toate celelalte facturi. facultatea este in jur de USD $20.000-$30.000 pe an, fara cazare, mancare si restul facturilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa faci facultatea de medicina veterinara in Romania si daca iti iei licenta cu note foarte mari, poti aplica pentru munca in America.
Intre timp, pui mana serios pe carte si inveti foarte-foarte bine engleza, si termenii medicali englezesti, ca sa poti sa sustine examenul de echivalare a licentei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te primește ca student, da.
Dacă Ministerul Educației îți echivalează studiile, da. Nu ar avea motiv să nu o facă, că măgarul face Ihaha la fel, aici ca și acolo.

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic, da. Poți studia în SUA dacă obții o viză de studii, ești admis în acea instituție de învățământ și binențeles îți permiți taxele și traiul acolo (asta însemnând peste 50 000 de dolari pe an)

Practic însă, în cazul tău particular, nu cred că se pune problema.

Până acum ai vrut să fii preot, chirurg, jandarm, polițist, medic de familie, procuror, pompier, cfr-ist, militar și veterinar

Sincer, nu mi se pare că ai un plan foarte clar. Mi se pare doar că îți place să bați câmpii în loc să depui un efort real pentru a deveni ceva în viață. Dacă chiar ai avea de gând să faci ceva din toate alea, ai înceta să mai pui întrebări ipotetice și te-ai concentra pe acel lucru. Cu vorbe aiurea nu vei ajunge nicăieri.

În plus, se pare că ai o problemă în a face diferența între lucrurile reale și lucrurile imaginare.

"Daca am facut teologia acum 14 ani pot sa devin preot? "
"Poti sa te faci procuror la 42 de ani? "
"Daca am lucrat 10 ani in politie si 20 la pompieri pot sa ma pensionez? "

Bănuiesc că niciunul dintre lucrurile alea nu are vreo legătură cu realitatea. Din nou, revin la problema de mai sus. Dacă vrei ca ceva să se întâmple în realitate, trebuie să depui efort real. Și nu, întrebările aberante nu înseamnă efort real.

Ca să ajungi să studiezi medicina veterinară în SUA, ai de parcurs vreo sută de pași intermediari, din care tu nu l-ai parcurs nici măcar pe primul.

| Donsavas a răspuns:

De ce sa nu faci medicină veterinară în România? Po lucra oriunde dupa.

| FreddieM a răspuns:

Am trimis gresit raspunsul, dar il redirectionez spre cine trebuie.
Ca poti sa devii foarte bun, in zona ta de specializare este foarte probabil, dar sa ajungi sa te autoevaluezi superior celorlalti, nu mai tine de inteligenta, tipule. Ceea ce studiezi tu poate fi un domeniu care sa nu fie in aria mea de interese, dar pot fi un as in domeniul meu, nu crezi?
Toti am studiat fratioare, stai linistit, dar fiecare cu talentul si vocatia lui.
Poti fii un student eminent, dar asta nu-ti justifica comportamentul de badaran. Vei avea numai de pierdut daca nu umbli putin la atitudine, tipule.
Pace

| TheWznd a răspuns:

Dacă nu ești cetățean american, dar vrei sa studiezi în Statele Unite, ai doua posibilitati:

1) Viza de student (se numește F1), care nu îți permite să muncești pe teritoriul Statelor (legal) și e valabila doar pe perioada studiilor (se poate transforma apoi în viza de munca dacă îți găsești job în domeniu, nu cunosc procedura). Sunt multe cerințe ca să fii eligibil pentru viza F1. Una dintre ele e, evident, sa fii acceptat la o universitate sau la un colegiu, acreditate, private sau de stat. Alta e sa dispui de suma de bani necesara pentru achitarea studiilor și a traiului acolo (care e foarte mare).

2)Green-card (care e un permis de ședere), obținut prin diverse mijloace: căsătorie, apropiere de familie, loteria vizelor etc., atunci totul e mult mai simplu.

În general facultățile de medicina de orice fel sunt acreditate world-Wide, asa ca dacă faci una într-o tara, poți sa profesezi în orice parte a lumii. Dar asta depinde de universitate. Probabil scrie pe site-ul lor unde îți e recunoscuta diploma și în România. Dacă nu scrie, poți întreba la secretariat (trimiți mail sau suni).