| Mihai789 a întrebat:

Presupunem ca vineri seara si aseara am avut un contact sexual neprotejat. Azi am baut un escapelle, si as vrea sa stiu daca este riscul de a fi insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca Escapelle ti-a fost recomandat de ginecolog, in urma unei consultatii, riscul de sarcina a scazut cu 75%. Adica, daca erai in perioada fertila, ai doar un risc de 20-25%. daca ai luat tratamentul dupa ureche, e posibil sa nu reduca deloc riscul de sarcina.

| SaveTheNature a răspuns:

Depinde daca si-a dat drumul in tine.
Si ca sa ramai insarcinata, trebuie indeplinite niste conditii. Nu e foarte usor sa ramai insarcinata dar nici foarte greu.
Sunt femei care nu raman insarcinate nici daca fac sex toata luna zilnic, si femei care raman insarcinate la o singura partida.
Pastila are efcicienta cel mult 3 zile.Dar cel mai important este faptul ca nu o poti lua de multe ori! Trebuie sa ai mare grija sa nu se repete faza.
Ori folosesti anticonceptionale, ori prezervativ.
Pastilele de a 2 a zi ..sunt daunatoare. Nu le mai folosi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai 85-90 % şanse să SCAPI de o eventuală sarcină!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| AndyLavy a răspuns:

Teoretic nu, daca ai luat pastila, ar fi trebuit sa isi faca efectul.Dar practic nu se stie, tot ce e posibil. atata timp cat ai contacte neprotejate exista riscul sa ramai insarcinata.