| Wă_Larii_1996 a întrebat:

Prin ce modalitati se mai poate avorta la 26 de saptamani?
Se poate prin nastere prematura?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Prin nicio modalitate--- ceea ce vrei sa faci se numeste crima! Varsta de 15 ani nu te salveaza de la pedeapsa cu inchisoarea care poate fi pana la maxim 7 ani, in functie de circumstante.

Presupun ca, la acest moment, ai mare nevoie de ajutor! Poti sa fii ajutata cu un sfat, poti sa beneficiezi de servicii sociale de urgenta( precum oferirea unui loc intr-un centru maternal atat cat este nevoie)--- important este sa ceri/soliciti acest ajutor. Daca esti abuzata ( amenintata, batuta, alungata) suna la telefonul copilului :116 111( apel gratuit in reteaua Romtelecom si Cosmote). Sau, poti suna la linia verde gratuita (intre orele 07-23, 30): linia telefonica gratuita: 08008200200
Sau, poti cauta(cu un clik pe harta) sediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din judetul tau (http://www.copii.ro/directii.html)---vei gasi numarul de telefon si adresa directiei de asistenta sociala din judetul tau.

p.s. Nu iti ucide bebelusul--- dupa nastere, poti sa-l declari adoptabil(un copil poate fi declarat adoptabil daca parintii si rudele lui pana la gradul IV declara in scris ca nu doresc sa se ocupe de cresterea si ingrijirea acestuia si in termen de 60 zile nu si-au retras aceasta declaratie).

| Zenithf a răspuns:

Se poate repara o greseala printr-una mai mare? Stii ce efect are avortul?

caramela
| caramela a răspuns:

Fereasca cel de sus.
Vrei sa avortezi la 6 luni?:o:o
Mai bine il nasti si apoi Dumnezeu cu mila, dar nu risca sa iti pui viata in pericol si nimeni nu risca asa ceva, indiferent de ce suma ai da.
Lasa fundita ca nu ne incalzeste cu nimic, mai bine scrie-mi in privat daca vrei sa vorbesti cu cineva.
O zi frumoasa sa aihappy

| Vektor a răspuns:

Dupa aproape 7 luni ti-ai dat seama ca esti insarcinata?! dupa 2 luni in care nu ti-a mai venit menstruatia nu te-a pus pe ganduri ca ceva nu este in regula?

sa fie sanatos si sper sa nu-l dai spre adoptie..mai bine va chinuiti voi cati-va anisori pana va creste decat sa se chinuie el o viata intreaga prin orfelinate si poate mai rau o sa ajunga pe strazile patriei.

| MariaAvMi a răspuns:

Daca este vorba despre tine sper ca realizezi ca este mult prea tarziu pentru asa ceva, imi pare rau sa iti spun asta. Dar eu consider ca cel mai bine ar fi sa astepti nasterea, si sa nu incerci sa avortezi prin metode "inventate" de altii si respectiv sa iti faci si tie rau. Scopul tau ar trebui sa fie sa treci bine prin asta si sa ramai sanatoasa. Succes, ai grija de tine!