| klau95 a întrebat:

Prin ce se pierde mai mult proteinele prin fierbere sau gatire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

La 55-60 de grade orice proteina animala se precipita( dex albusul de ou se coaguleaza),indiferent ce metoda de gatire alegi conteaza temp,oricum ele raman compusi stabili,aminoacizii aia din proteine nu dispar nicaieri spre deosebire de vitamine sa zicem, care se degradeaza la temperatura, devenind inefective

2 răspunsuri:
| angellswig a răspuns:

Prin gatire! cred...

| AlexaAlexandra1000 a răspuns:

Prin prajire happy Dar si prin fierbere... Acum depinde si la ce te referi cand spui ``gatire``