| Andrei200202 a întrebat:

Ziceti-mi niște alimente/mâncăruri sa fie ceva bogate in calorii ca sa pot lua in greutate, poate si ceva proteine.
Doar ca nu vreau sa fie foarte scumpe, am buget limitat, nici să ceară gatire (prajire, fierbere etc). Și cât de cat naturale.
Stiu ca cer cam multelaughing Aștept idei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ca rawer este foarte greu sa urmezi o dieta echilibrata fara consiliere de specialitate frecventa.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Daca se ia dupa tine si consilierea mai ia in greutatea la pastele porcilor, e la ingrasat, nu la slabit!
Sa manance si dulciuri, ca la alea se vede rezultatul f repede.
Asta pe langa mancarea pe care o mananca.
Dupa ce atinge greutatea care o vrea, scoate dulciurile si ramane pe mancarea care o manca, si se mentine in greutate ramanand la aia unde a ajuns.
E f simplu.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Amice, eu am priceput că e rawer. Nu cred că-l pot convinge eu să nu mai fie astfel.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Am inteles, nu stiam.
Asa raw merg alune neprajite, dar mananca 200 g alune neprajite pe zi? Bine, ca impartite in 2-3-4 transe nu prea e mare lucru. Ca sa ia 4 Kg lunar, deci in afara de ca mananca in mod normal.
Nu trebuie sa dea banii sa imbogateasca pe unu care ii zice sa faca ce trebuie sa stie si el.

Dar daca vrea sa ia in greutate si nu ii plac alunele neprocesate, trebuie sa bage cioco sau altele de genul, plus ca-s si bune rau, deci nu se intampla nimic.

De ex in afara de ce mananca in mod normal, f important! Mai merge si croissant 7 days din alea de 85 g, 255 g de din astea, ii asigura exact ca 2 ciocolate sau 200 g alune, un 4, 5 Kg pe luna in plus. Asta inseamna trei croissante din alea, nu e mare lucru, daca mananca patru, e mai bine. Eu mananc si 7-8 odata, deci 3 pe zi, e un nimic la o adica.

Deci are de ales in functie de cat de repede vrea sa ia anume Kg.
Ptr un 4, 5 Kg lunar = 2 ciocolate de 100 g, sau 200 g alune, sau 255 g croissante 7 days adica trei.
Si mai sunt variante. Daca vrea, sa intrebe ce nu-i e clar.
Sa ne zica si cate kile vrea sa puna si in cat timp, ca e f important.

Hai sa o luam putin mai natural:
100 g untura de porc cu 100 g paine de care o fi, asta aduce 1150 Kcal/zi adica cam ce am zis mai sus
Sau 120 g unt de 65 % grasime cu 170 g paine adica 7 felii mici.

| Andrei200202 explică (pentru Mosotti):

Vreau sa iau cat mai repede in greutate, logic. Am inceput cu ciocolată, o sa mai schimb pe biscuiți si alune

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Asa! Dar sa ai grija sa mananci cel putin in plus 1000-1200 Kcal/zi!
Nu stiu daca 4 Kg pe luna iti ajunge sau vrei mai repede!

Eu am luat si 8 Kg intr-o luna, deci nu e nici o problema la o adica, haha.

S-a facut un test cu 6000 Kcal/zi si au luat baietii 7, 4 Kg in doua saptamani, deci se regleaza surplusul, arzi cam 2200-2400 maximorum tu, mananci de 2200-2400 ca te mentii se pare, deci ce e peste, se depune. Asta daca nu faci miscare mai multa decat aia de baza.

E asa:
1000 Kcal/zi in plus, iei 4 Kg lunar, pe sapt 1 kil.
1250 - 5 Kg
1500 Kcal/zi iei 6 kile
2000 in plus, 8 kile.

100 g alune au 600 Kcal.
100 g ciocolata 550-600.
100 g croissant 7 days are 435
100 g dulceata are cam 300
100 g cartofi prajiti facuti acasa au 220-250
100 g ceafa de porca prajita are 530 dect egal ca 100 g ciocolata.

Si iti alegi, cantitatea in functie de cat vrei sa iei si in cat timp. Socotesti si aia e.
Daca ai 250 g de ceva faci 2, 5 x cat e pe suta de grame, e simplu.
Daca ai 175 g, e 1, 75 x cat e pe suta de grame.
Daca ai o cutie de 125 g alune o sa ai 1, 25 x 600 kcal.

Ti-am zis asa ca sa stii sa intelegi tu cum e sa-ti ajutesti treaba cum vrei.
Deci pe langa ce mananci acum! Atentie mare, NU reduci din ce mananci acum sub nici o forma, trebuie sa fie in plus. Nu-ti vine sa zicem dar baga acolo in 3-4-5 tanse pe zi, adica imparti cantitatea respectiva ca sa nu fie mult deodata daca nu-ti place sa zicem, sa-ti atingi scopul si le scoti dupa ce ai atins cat vrei si ramai cu ce mancai inainte, si te mentii.

Oricum sa tii minte ceva, nu scapi, asa ca glume zic! Oricine a mancat in plus s-a ingrasat, in afara de aia cu hipertiroidism. Cine zice ca nu s-a ingrasat si nu are hipertiroidism, minte, inseamna ca mananca cat arde. Deci sigur iti vei atinge scopul.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la sală și lucrează cu greutăți să pui masă musculară, degeaba stai și bagi în tine. pune mușchi, nu grăsime.

| Parker_Kip_1997 a răspuns (pentru Adry05):

Nutritia e baza, e logic ca e important sa mearga si la sala, dar daca are o nutritie varza, nu va pune muschi.

| Andrei200202 explică (pentru Adry05):

Si crezi ca muschii se pun fara mancare?
Corpul are nevoie de proteine ca sa pun mușchi, eu vreau deocamdata sa mai iau in greutate

| Adry05 a răspuns (pentru Andrei200202):

Păi da, pe lângă alimentație normal

| Andrei200202 explică (pentru Adry05):

Pai pentru asta am pus intrebarea

| Adry05 a răspuns (pentru Andrei200202):

Păi da, dar ideea era să faci și sport pe lângă alimentație că de cele mai multe ori nu te împlinești doar din mâncare având în vedere că ai arderi rapide ci îți trebuie să te dezvolți și prin sport

| Mosotti a răspuns:

Dulciuri, sunt cele mai bogate in calorii si volum mic. De ex daca mananci doua ciocolate pe zi iei 4 kg lunar sigur, dar in afara de ce mananci acum. Sau 200 g alune pe zi e acelasi lucru de ex, sau trei croissante de 85 g, e tot aia.
Daca imparti astea in 3-4 transe pe zi, nici nu le simti, adica daca ti-ar fi greu sa le mananci.
E de preferat dulciuri mai curate in sens de E-uri, adica nu croissante care coca aia au n chestii, ciocolata, snickers, alune, biscuitii sunt mai curati cum s-ar zice.

Mananca normal ce mananci, plus ce am zis si o sa iei. Nu te lua dupa altii care sunt antidulciuri, ele fac rau in doua cazuri, cand ai diabet (dar n-ai), si daca sari de greutatea normala, altfel nu. Bine, sa mananci si altele, nu doar dulciuri.

Deci atentie cum am zis! NU reduci ce mananci acum, pastrezi ce mananci intact, plus alea!
Si intr-o luna o sa vii sa zici ca ai luat.