| pumpkinky a întrebat:

Prin computer tomograf sau RMN la creier pot afla daca o persoana are schizofrenie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

Da si nu, practic neurostiinta poate dovedi schizofrenia in creier, dar nu stiu daca in ro are cineva habar de asa ceva, nu sunt specialist sa isi explic

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Schizofrenia este un diagnostic pus de un medic psihiatru si nu poate apare nici la RMN si nici la CT scann, ca nu-s deformatii sau bube pe creier. Schizofrenia este o deviatie de comportament, generata de gandurile negative ale persoanei bolnave. Ma rog, este mult mai complex decat atat, dar incerc sa-ti explic in cel mai simplist mod, sa poti intelege.
Cu medicatie si vointa, se poate tine sub control boala.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca este in stadiu incipient nu stiu. Dar in cazuri mai avansate anumite zone ale creierului sunt atrofiate deci da, se vede la RMN.